China's developmental state and the main determinants of its growth during the reform era
Çin kalkınmacı devleti ve Çin'in 'reform dönemi' yüksek büyüme performansının ana etkenleri
- Tez No: 443461
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Tarih, Economics, Political Science, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez, Çin'in 20. Yüzyıl sonlarına doğru başlayan ulusal kalkınma sürecini, 19. Yüzyıl sonlarında Meiji restorasyonu ile başlayan Japonya'nın kalkınma sürecinin ışığında incelemektedir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır, ve gelişim ile hegemonya üzerine basit temel bir ideolojik tartışma ile başlayıp, Chalmers Johnson tarafından 1980'lerin başında kurulan 'kalkınmacı devlet' teorisinin ana çerçevesini inceleyerek devam etmektedir. Teorinin gelişimine dair kısa bir evveliyat giriş bölümünde mevcuttur. İkinci bölümde ise 'Japon kalkınmacı devleti', bilahare Kore ve Tayvan ve bazı diğer başarılı veya başarısız 'kalkınmacı devlet' modelleri retrospektif bir yaklaşımla sergilenmektedir. Üçüncü bölüm Çin'in kalkınma hikayesini, Mao Zedong sonrası Çin Komünist Partisi liderliği ile yükselişe geçilen 'reform' dönemini ayrıntılarıyla inceleyerek devam etmektedir. Çin devletinin yakın zamana kadarki ekonomi politiği ve kurumsal yapısı, bu devletin 'Doğu-Asya kalkınmacı devet' modeline ne nebzede benzediğini anlamak adına tetkik edilmiştir. Dördüncü kısımda, Çin'in kalkınma modelinin Japonya örneğini çağrıştırıp çağrıştırmadığını görmek için Çin'in çok çeşitli endüstrilerine dair verilmiş olan veriler üzerinden gerçekleştirilen bir matematiksel analiz içermektedir. Beşinci ve son kısımda ise sonuç bölümü ile tez tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis examines China's national development in late 20th century in the light of Japan's development process that has started with the Meiji restoration in late 19th century. The research is conducted in five parts in which starts with an introduction that provides a basic ideological discussion over the ideas on development and hegemony, and continues to discuss the main framework of 'the developmental state' theory developed by Chalmers Johnson in the early 1980s. A brief background to the theory is also presented during the first chapter, which is followed by the second chapter that offers a retrospective showcase for the 'Japanese developmental state' that follows with the Korean and Taiwanese and some other successful and failed examples of the model. Nonetheless, the economic stagnation in Japan that has started in the early 1990s is pictured to show the whereabouts of the 'developmental state' at the very place it started. The third chapter starts with China's development story starting from the post-1978'reform' era. The political economy and the institutional structure of the Chinese state until recent years are examined to understand whether the Chinese state suits the 'East Asian developmental state' model at any measure. The fourth part includes a mathematical analysis to see whether the provided data for a wide range of Chinese industries support China's development model to evoke the Japanese case. The fifth and the last part winds up with a conclusion.