If this is life: Rethinking the modern subject through the aporia of biopolitics
Eğer hayat buysa: Biyopolitiğin aporiası üzerinden modern öznenin yeniden düşünülmesi
  1. Tez No: 443471
  2. Yazar: MARAL AKTOKMAKYAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Karşılaştırmalı Edebiyat, Philosophy, Comparative Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Giorgio Agamben ve Hannah Arendt'in düşüncelerindeki biyopolitik moderniteyi temel alan bu tez Zabel Esayan'ın Yıkıntılar Arasında, Hagop Mntzuri'nin Bulunduğum Yerler, William Faulkner'ın Döşeğimde Ölürken ve Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği eserlerinde ortaya çıkan biyopolitize edilmiş hayatları incelemeyi amaçlamaktadır. Genel olarak, biyopolitik, hayat kategorisini bios ve zoe olarak tanımlayan Aritotelesçi tanımdan kopuşa işaret ederken, daha belirgin olarak, herhangi bir öznelik halinden yoksun bırakılan hayatların yeni güç mekanizmaları tarafından idare edilmesi anlamına gelmektedir. Dört eserdeki her bir ana kahraman bu anlamda bir bedene veya nesneye indirgenme süreci üzerinden incelenmektedir. İlk iki bölümde Agamben'in Homo sacer'ini kullanarak Esayan ve Mntzuri'nin eserlerinde Osmanlı Ermenilerinin radikal bir şekilde insani özelliklerini yitirmeleri özelinde biyopolitize olmuş hayat analiz edilmektedir. Sonraki iki bölümde ise, sırasıyla Bundren'lar ve Charles Marlow ve Kurtz ikilisi, Arendt'in Animal laborans'ı bağlamında ele alınıp, söz konusu hayatlar dahilinde emek kavramının nasıl eylem kavramının yerini aldığı sorunsallaştırılmaktadır. Dört eserde homo sacer veya homo laborans figürü ile tanımlanan bu karakterlerin hepsi de bir seyahat ile ilişkilenmelerine rağmen, hiçbiri Hegelci anlamda bir kendi veya özne olma bilincine ulaşamamaktadır. Biyopolitize edilmiş hayatlarını yazma eylemleri ancak“otobiyotanatografi”halini almakta ve kendine özgü bir öznelik durumunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Drawing on the discussion of biopolitical modernity in the thoughts of Giorgio Agamben and Hannah Arendt, this thesis focuses on the biopoliticized life as manifested in the works of Zabel Esayan's Among the Ruins, Hagop Mntzuri's The Places Where I Have Been, William Faulkner's As I Lay Dying and Joseph Conrad's Heart of Darkness. While biopolitics, on a broader level, points to the disruption of the Aristotelian designation of the category of life as bios and zoe, it specifically comes to mean the management of lives by new power mechanisms in ways that deprive them of human agency. The main figures in all four works are examined primarily through their reduction to such a state of bodily existence or of objecthood. In the first two chapters, I deploy Agamben's discussion of Homo Sacer in order to present how Esayan and Mnzuri's works interrogate biopoliticized life as is the case with the Ottoman Armenians when their lives were radically stripped of a human quality. The next two chapters rework Arendt's notion of Animal Laborans in the stories of the Bundren family and of the pair Charles Marlow and Mr. Kurtz, and examine the glorification of labor, instead of action. The homo sacer and homo laborans figures in these works all embark on a journey which, in each specific case, fails to provide self-formation in the Hegelian sense. Their writing of their biopoliticized lives turns out to be an“auto-bio-thanato-graphy,”out of which emerges a rather singular mode of subjecthood.