Cooperation and policy interventions: Field experiments with small-scale fishing communities in Turkey
İşbirliği ve politika müdahaleleri: Türkiye'deki küçük ölçekli balıkçı topluluklarıyla saha deneyleri
  1. Tez No: 443472
  2. Yazar: PINAR ERTÖR AKYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZKAYNAK ORTAKÖYLÜOĞLU, PROF. DR. FİKRET ADAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Çevre politikası araçları ve kaynak kullanımına ilişkin akademik literatüre katkıda bulunmayı hedefleyen bu tezde deneysel yöntemler izlenmektedir. Bu amaçla, Türkiye'deki küçük ölçekli balıkçılıkla uğraşan toplulukların üyeleriyle çerçevelenmiş saha deneyleri yapılmış ve çevre politikası araçlarının etkin olabilmesi için bu araçların davranışsal etkilerinin de incelenmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Çerçevelenmiş saha deneyleri, ceza, piyasa ve iletişim koşulları altında kaynak kullanımının nasıl değiştiğini incelemektedir. Deneylerde baz, ceza, piyasa ve iletişim koşulları için 12'şer oturum düzenlenmiş, her oturumda ise beşer katılımcı yer almıştır. Çalışmada iletişim ve ceza koşullarının kaynak kullanımını azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, bir yandan da ceza ve piyasa koşulları arasında bir çerçeveleme farkı olduğunu göstermektedir. Kaynak kullanımı, bir ekonomik teşvik ceza olarak çerçevelendiğinde, aynı teşviğin piyasa diliyle çerçevelenmesine kıyasla daha düşük seviyede olmaktadır. Bu bulgu ise, kurumsal bağlamın bireylerin davranışı üzerindeki etkisini ve aynı büyüklükte bir ekonomik teşviğin farklı kurumsal bağlamlarda farklı performans gösterebileceğini ortaya çıkarmaktadır. Sonuçlar ayrıca piyasa temelli muhakemenin, kaynak kullanımında beklenmedik sonuçlara yol açabileceği hipotezini de destekler niteliktedir. Bunlar dikkate alınmadığında, çevre politikaları geri tepebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to contribute to the vast literature on environmental policy instruments and resource use dilemmas via an experimental approach. Based on framed field experiments conducted with members of small-scale fishing communities in Turkey, the study focused on the effects of different policy interventions on cooperation, and demonstrated that analyzing the behavioral impact of environmental policy instruments is crucial to ensure effectiveness. The framed field experiments were used to evaluate the effects of an external fine, a market-like incentive, and a communication condition in a resource use dilemma. The experiments involved twelve sessions for each treatment (baseline, fine, market and communication treatments), with five participants per session. Both communication and a symbolic (low) fine were found to be effective in reducing extraction. The findings further imply that there is a framing effect between the fine and market conditions. When the economic incentive was framed as a fine as opposed to a market-like mechanism, it reduced extraction more. This implies that institutional context matters to individual behavior, and that the same level of economic incentive may perform differently if the institutional context is changed. This finding also supports the hypothesis that market reasoning may lead to unintended outcomes in resource use dilemmas. If this is not taken into account, environmental policies may backfire.