Türkiye'de kentsel dönüşüm politikaları (2002-2014 dönemi)
Urban transformation regulations in Turkey (2002-2014 terms)
- Tez No: 443578
- Danışmanlar: DOÇ. ERTAN ÖZENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye, AB'ye (Avrupa Birliği) girme sürecinde pek çok yeniliklere kapılarını açmak zorunda kalmıştır. Bu süreç içerinde en önemli mevzuat ve uygulama pratiklerine sahip olan ve önemsenen konulardan biri de kentsel dönüşüm olmuştur. Kentsel dönüşüm kavramı ülkemizde 2000'li yıllardan sonra yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunun temel sebebi ise politik zeminlerde bu kavram üzerine çok konuşulması, yasal düzenlemelerin yapılması ve gündelik hayat pratiklerine dönüştürülmesidir. Kentsel dönüşüm üzerine 2002-2014 yılları arasında altı kanun düzenlenmiş ve yürürlüğe girmiştir. Yasal mevzuata dayanarak pek çok şehirde kentsel dönüşüm alanları oluşturulmuş ve uygulamalar yapılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de kentsel dönüşüm sürecini ve uygulamalarını siyaset, hukuk ve kent sosyolojisi perspektifinde ele alarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada kent ve kentsel dönüşüm kavramları üzerinde durulmuştur. Ülkemizde kentsel dönüşümün tarihsel analizi yapılarak, 2002-2014 yılları arasında yapılan mevzuat ve uygulamalar kapsamında temel oluşturacak kentsel dönüşüm örnekleri incelenmiştir. Son olarak da kentsel dönüşüm uygulamaları üzerinden değerlendirme ve eleştirel bir görüş ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey, one of the developing countries in the world, has had to be flexible about certain innovation sthrough out the accession negotiations with EU. One of the issues with the most significant regulation and application is urban transformation. Urban transformation as a term has been used extensively in our country as of 2000. The main reason is that it has been an issue discussed politically and exposed to regulations, and also it is actively practised. Between the years 2002- 2014, six regulations were introduced regarding urban transformation. Based on the regulations, many renewal areas were formed in diverse cities which went through related practices. The aim of his study is examine the process of urban transformation together with its applications in terms of politics, law, and urban sociology. In this respect, we have focused on the terms urban and urban transformation. We have also analysed urban transformation samples taking into consideration the regulations introduced between 2002 and 2014 and doing a historical analysis of urban transformation. Finally, we present an evaluation and some criticism over the applications of urban transformation.