Türkiye'nin batı bölgelerinde yetişen sedum sediforme (JACQ) pau (Crassulaceae) bitkisinde polifenolik yapıdaki maddelerin vejetasyon peryoduna göre miktarlarındaki değişimlerin araştırılması
  1. Tez No: 44358
  2. Yazar: ZİHNİ BAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada Sedum sediforme (Jacq.) Pau (Crassuleceae)' den izole edilen polifenolik yapıdaki bileşiklerin (florin, florin'in monometil eteri, kemferol-3-ramnozit,kersetin-3-ramnozit, mirsetin-3- ramnozit, (-) 7, 4' - dihidroksi 5, 3', 5' - trimetoksiflavon 3-o-gallat ve gallik asit ) vejetasyon periyoduna göre bitkinin kök,gövde,yaprak ve çiçekte iki misli miktarları tesbit edilmiştir. Bitki, çiçeksiz dönem (28 NİSAN), çiçekli dönem (09 HAZİRAN) ve çiçeğin kurumuş dönemi (03 TEMMUZ) olmak üzere üç dönem de toplanmıştır. Bitkinin, kök, gövde, yaprak ve çiçekleri ayra ayra metanol (% 90) ile ekstre edilerek, ekstredeki polifenolik yapıdaki maddelerin miktarları Yüksek Basınçlı Sıvı Kromotografisi ile ölçülmüştür. Çalışma sonunda florinin en yüksek oranda, çiçeği kurumuş bitkinin gövdesinde, toplandığı; florin'in monometil eteri'nin demetilasyona uğrayarak florin'e dönüştüğü tesbit edilmiştir. Flavanoid' lerin ise şikimik asit yolu ile B halkasına farklı prokürsörle biyosentez edildikleri tahmin edilmektedir. (-)7, 4' - dihidroksi 5, 3', 5' - trimetoksiflavon 3-o-gallat' in biyosentezi bitkinin gövdesinde başlamakta ve çiçekli döneme doğru bir artış göstermektedir. Gallik asit bitkinin, çiçeğini döktüğü dönemde kök hariç diğer dönemlerde bitkinin tüm kısımlarında yüksek oranda bulunmaktadır. Bu durumdaki bitkinin çiçekli dönemdeki hasadı, polifenolik yapıdaki etken maddelerin fazla miktarda eldesinde yararlı olacaktır. 59S.Sedîforme (Jacq.) Pau' nin hipotiroid'deki aktivitesi ise içerdiği iyod'dan kaynaklanmaktadır. 60
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, we isolated poliphenolic compounds (1-B-D- glucopyranosyloxy-3,5-dihydroxybenzene 1 -B-D-glucopyranosyloxy-3- methoxy-5-hydroxybenzene, kaempterol 3-rhamnoside, (-) 7,4-dihydroxy- 5, 3', 5'-trimethoxy flavan 3-0-gallate and gallic acid) from roots, bodies, leafs and flowers of Sedum sediforme (Jacq.) Pau (Crassulaceae) through vegetatif periods of plant. Plants were collected in periods which are flowerlees period (April 28), flowery period (June 9) and dry flowers period (July 3). Roots, bodies, leafs and flowers of plant were extreted seperately by methanol (90%), than the amount of poliphenolic compounds of the extracts were measured by high performance liquid chromotography. At the end of the experiments we found that the bodies of the dry flowery plants have the highhest amount of the florin. Also, I detected that florin transformed to ifs mono methyl ether compound florin by demethylation. It is assumed that flavanoids are being synthesized by schimic acid pathway with different precursor to their B-ring. Biosynthesiz of (-) 7, 4'-dihydroxy-5-3', 5'-trimethoxyflavan 3-0- gallate begins in the body of plants, and amount of synthesize of this compound increase through the flowery period. Gallic acid amount was higher in all parts of the plant at all parts of the plant at all periods except dry-flowery period. As a conclusion, harverting products of plants during their flowery period is helpful for extreting more quantity of poliphenolic compounds. 61Also the activity of S.sediforme on hypotirody relyson the iodire ingradient of plants. 62