Sürekli salım supozituvarlarında ön formülasyon çalışmaları
- Tez No: 44359
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
52 ÖZET Bu çalışmada, nonsteroidal antiinflamatuvar etkili bir ilaç olan ibuprofenin en iyi sürekli salım yapan supozituvar şeklinde preparatının hazırlanması amaçlandı. Bunun için önce ibuprofenin standardizasyon ve saflık kontrolleri, ardından da formülasyonlarda kullanılacak sıvağların seçimi çalışmaları yapıldı. Etken maddenin çeşitli sıvağlardaki sürekli salimini incelemek amacıyla lipofilik özellikteki Witepsol H 15 ve hidrofilik özellikte olup, sertliği standartlara uygun bir değer gösteren PEG 400 : PEG 4000 (5:95) kombinasyonuyla çalışmaya karar verildi. Sürekli etkili supozituvar formülasyonlarında kullanılacak mikroküreler, solvent uçurulması tekniğiyle hazırlanıp ardından konvansiyonel ve sürekli etkili supozituvar formülasyonuna geçildi. Hazırlanan supozituvarlarda ağırlık sapması, etken madde içeriği, sertlik ve erime-dağılma, çözünme zamanı tayinleri yapıldı. Bu tayinlerin ardından mikrokürelerin, konvansiyonel ve sürekli etkili su pozi tu varların in vitro salım hızı çalışmaları gerçekleştirildi. İbuprofenin in vitro salım hızı tayinlerinin tamamlanmasının ardından salım profilleri ve salım kinetikleri çıkarıldı. Bu çalışmaların sonucunda, mikroküre içeren sürekli etkili supozituvar formülasyonunda ilacın salım hızı ve oranını önemli ölçüde azaltması sebebiyle Witepsol H 15'in uygun olmadığı düşünüldü. PEG 400 : PEG 4000 (5:95) kombinasyonunun ilacın salım hızı ve oranı üzerinde etkisinin olmaması nedeniyle, tercih edilmesi gereken bir sıvağ olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY In this study the aim was to prepare the best sustained release suppository form of ibuprofen which had nonsteroidal antiinflammatory effect. For this reason at first the standardization and the purity controls of ibuprofen, and then the studies for choosing the bases used in the formulations were done. To investigate the release of the active substance in different bases, we decided to work with lipophilic Witepsol H 15 and hydrophilic PEG 400:PEG 4000 (5:95) combination. Microspheres to be used in sustained release suppository formulations were prepared with solvent evaporation technique and then conventional and sustained release suppositories were prepared. Weight deviation, active substance content, hardness and melting-dissolving time assays were applied. After these, in-vitro release of the microspheres from conventional and sustained release suppositories were investigated. Following this, release profiles and release kinetics of ibuprofen were determined. As a result of these studies in sustained release suppositories which contained microspheres, Witepsol H 15 was found unsuitable because of the decrease in the release rate and in the release ratio of the drug. PEG 400:PEG 4000 combination was found to be more suitable and preferable since it had no effect on the release rate and release ratio of the drug.