Furosemidin akut atriyal fibrilasyonun sinüs ritmine çevrilmesindeki etkinliği
The effect of furosemid in convertig atrial fibrillation to sinus ryrhim
  1. Tez No: 443735
  2. Yazar: MUSTAFA YAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZDOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) klinikte en fazla görülen aritmi tipidir. AF'nin patofizyolojisinde temel olarak atriyal yapısal anormallikler ve elektrofizyolojik mekanizmalar rol oynamaktadır. Yapılan çalışmalarda akut atriyal fibrilasyonu olan hastalarda sol atriyum volümünün ve basıncının sinus ritminde olan hastalara göre artmış olduğu görülmüştür. Çalışmanın amacı atriyal fibrilasyonu olan hastalarda volüm düşürücü ilaç olan furosemidin normal sinüs ritmine dönmesine olan etkisini ve etkinliğinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Ocak 2016 – Haziran 2016 arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne akut atriyal fibrilasyon nedeni ile başvuran 40 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara transtorasik ekokardiyografi yapıldı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Bir gruba medikal kardiyoversiyon öncesi intravenöz 40 mg Furosemid yapıldı. Ardından tüm hastalara 24 saatlik Amiodarone infüzyonu verildi. 24 saatin sonunda hastaların elektrokardiyografisi çekilerek ritmlerine bakıldı. AF'si devam eden hastalara elektriksel kardiyoversiyon uygulandı. Gruplar arası karşılaştırmalar bağımsız iki örnek t testi ve Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Kategorik değişkenler arası ilişkiye Ki-Kare testinin exact yöntemi ile bakıldı. Bulgular: Furosemid alan ve almayan grup karşılaştırıldığında elektriksel kardiyoversiyon ihtiyacı açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (11 (%55)- 9(%45); p:0,752). Elektriksel kardiyoversiyon yapılan hastalar istatistiksel anlamlı olarak daha yaşlıydı. (63.3 ± 10.3 ve 54.4 ± 13.9; p:0.028). Elektriksel kardiyoversiyon yapılan hastaların istatiksel olarak anlamlı olarak sol atriyum volümlerinin ve sol atriyum volüm indekslerinin daha fazla olduğu, mitral E dalga tepe hızının daha yüksek, IVRT ve DT'lerinin ise daha kısa olduğu, hem Mitral E/lateral E' oranının hem de Mitral E/septal E' oranının kardiyoversiyon yapılan hastalarda istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptandı. Elektriksel kardiyoversiyon yapılan hastaların istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek beyaz küre sayısına ve Pro-BNP düzeyine sahip oldukları görüldü. Sonuç: Atriyal fibrilasyonu sinüs ritmine döndürmede amiadaronun yanı sıra furosemid verilmesinin bir etkisi olmadığı yaptığımız çalışmada görüldü.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Atrial fibrillation (AF) is the most common arrhythmia in clinical practice. Mainly atrial structural and electrophysiological abnormalities play a role in the pathophysiology of AF. Many studies comparing patients with AF and sinus rythm found that patients with AF have higher left atrial volume and pressure. The aim of the present study is to weigh the effects and impacts of furosemid, a volume lowering drug, in converting sinus rythim among patients with AF. Methods: 40 patients who were admitted to Erciyes University Medicine Faculty Hospital with acute atrial fibrillation were included in the this study between January 2016- June 2016. Transthoracic echocardiography perfomed in all patients. Patients were randomly assigned into two groups. 40 mg intravenous furosemide was given to a group before medical cardioversion and than intravenous infusion of amiodarone was given for 24 hours in both groups. Paired student T test and Mann Whitney U test were used to compare the groups. The relationship between categorical variables were analyzed by the exact method of chi-square test. Results: There was no statistical significant difference in terms of the needs of the electrical cardioversion when both groups compared who were on furosemide therapy or not. (11 (%55)- 9(%45); p:0,752). Patients who were undergoing electrical cardioversion were older (63.3 ± 10.3 ve 54.4 ± 13.9; p:0.028). Patients who were undergoing electrical cardioversion had higher left atrial volume, left atrial volume index, Mitral E wave peak velocity, Mitral E/ Lateral E' ratio, Mitral E/ septal E' ratio, Pro-BNP level, and white blood cell count and lower IVRT and DT as statistically significant. Conclusions: Our study showed that furosmide has no impact in converting sinus rythim among patients with AF addition to amiodarone therapy.