4-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin ev kazalarını önlemeye yönelik önlemlerinin incelenmesi, ev kazaları ve ilkyardım konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarına eğitimin etkisi: Bir müdahale çalışması
Investigation of children aged 4-6 measures to prevent accidents with mothers' home, home accident and first aid related knowledge, attitude and behavior effects of training on: An intervention study
  1. Tez No: 443734
  2. Yazar: MÜBERRA ÇAKICI TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ev kazaları, salon, mutfak, yatak odası, balkon, bahçe, garaj gibi eve ait bölümlerde meydana gelen kazalardır. Ev kazaları özellikle 1-6 yaş arası çocuklarda gelişimsel özelliklerinden dolayı daha sık görülmekte, yaralanma ve ölümlere sebebiyet vermesinden dolayı ise halk sağlığının öncelikli konuları arasında yer almaktadır. Literatüre göre anneler ev kazaları sırasında genelde çocuğun yanında veya yakınında bulunan bireylerdir. Annenin ev kazası sırasında yapacağı ilk yardım uygulamaları, doğru yapıldığında çocuğun hayatını kurtarabileceği gibi yapılan yanlış uygulamalar çocukta kalıcı sakatlıklar ve ölümlere sebebiyet verebilmektedir. Araştırma, 4-6 yaş dönemi çocuklar için ev kazası risklerinin belirlenmesi ve bu risk faktörlerinin azaltılmasında eğitimin etkisinin değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı ve yarı deneysel araştırma (tek grupta ön test – son test düzeni) olarak yapılmıştır. Araştırma Kayseri ili Talas ilçesinde yaşayan 4-6 yaş grubu çocuklarda ev kazaları sıklığının belirlenmesi, annelerin ev kazaları önlemeye yönelik güvenlik önlemlerinin incelenmesi, ev kazalarında gerekebilecek ilk yardım konularında bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının belirlenmesi ve bunlara eğitimin etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kayseri ili Talas İlçesi merkezinde bulunan 15 anaokulunda eğitim gören 4-6 yaş grubu 1533 çocuk, örneklemini ise 101 çocuk oluşturmuştur. Tüm okullar arasında Talas ilçesini sosyal, kültürel ve ekonomik olarak temsil ettiği düşünülen Nesrin Boysan Anaokulu örneklem grubuna ulaşmak amacıyla seçilmiştir. Çalışmaya katılmak için gönüllü olan velilerin evleri gerekli sayıya ulaşılıncaya kadar ziyaret edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından konu ile ilgili literatür taranarak geliştirilen soru formu ile yüzyüze görüşülerek toplanmıştır. Soru formunda anne, baba ve çocuğun tanıtıcı özellikleri, çocuğun geçirmiş olduğu ev kazaları ve ilk yardım ile ilgili sorulara yer verilmiştir. Veri toplama formları 1 Mart-30 Mayıs 2016 tarihleri arasında araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırma için Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Değerlendirme Etik Kurulu tarafından izin alınmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğünden, Talas Kaymakamlığından ve okul müdürlüğünden gerekli yasal yazılı izin ve araştırmaya katılan bireylerin yazılı onamları alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Sciences for Windows (SPSS) 21,0 programı kullanılmıştır. Amaç: Bu çalışma ev kazası açısından yüksek risk gurubu içinde olduğu düşünülen 4-6 yaş grubu çocukların annelerinin ev kazalarını önlemeye yönelik tutum ve davranışlarını gözlemlemek, ilk yardım konusundaki bilgi düzeylerini tespit etmek ve eğitimin bunlara etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The accidents, that are occurred such as in the living room, kitchen, bedroom, balcony, garden and garage sections of the house are called home accidents. The accidents in the home are more frequent between 1-6 years children due to their developmental characteristics. The home accidents are among the priority of public health issues because they cause serious injury or death. According to the literature the child's mother is usually next to the individuals during accidents in the home. When the practice of first aid of mother during the home accident is done correctly it could save the child' s life, however wrong practices can give rise to permenant disability and death to the child. This study was carried as a descriptive and quasiexperimental research to determine of risks of home accidents and effectiveness of education on decreasing these risk factors. The study is made as a descriptive to determine the frequency of accidents among children aged 4-6 living in the center of Kayseri and to determine mother's examination of security measures to prevent home accidents, determining first aid knowledge levels and application issues that may be needed in home accidents and to evaluate the impact of the training. The population of the research center of Kayseri Talas district 4-6 age group who are studying in 15 kindergarten children in 1533, and the sample consisted of 101 children. All schools in the Talas social is selected to achieve the cultural and economic thought as represented by Nesrin Boys Kindergarten sample. The houses of the families who volunteered to participate in the study visit until it reaches the required number. Data were collected by the researchers with the subject literature developed questionnaires on the face to face. The questionnaire where about questions mother, father and child's descriptive characteristics, the child's home accidents and first aid has been spent. Data collection forms were applied by researchers between March 1 date May 30, 2016. Erciyes University Scientific Research for the study has been approved by the Ethics Review Board. For the implementation of the study legally required written permission and written consent of the individuals participating in the survey was taken from the Kayseri Provincial Directorate of National Education, from the Talas District and school administration. Statistical Package for Social Sciences for the evaluation of data from Windows (SPSS) 21.0 software was used. Aim: This study home accident in terms of high-risk groups that in considering the 4-6 age group children, in order to assess the risk factors associated with home accident frequency for and examining the factors that these children Evaluation of knowledge on first aid the mother and the associated attitudes and behaviors to prevent home accidents it is planned.