Deneysel olarak dura mater hasarı oluşturulan tavşanlarda dura mater tamirinde consantrated growth faktörün etkinliğinin sentetik greft ve platelet rich fibrin ile karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of concentrated growth factor with synthetic graft and platelet rich fibrin experimentally created dura matter damage in rabbits
  1. Tez No: 443752
  2. Yazar: MUTLU ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ULUTABANCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Beyin ve spinal kolonu çevreleyen, fibröz membranöz yapıdaki dura mater BOS için son bariyerdir. Bu membran nöroşirurjikal girişim esnasında rezeke edilebilir ve travmaya bağlı hasarlanabilir. Dural defektlerle beraber, duranın sağlam kapatılması BOS sızıntısını ve onunla beraber oluşacak komplikasyonları önler. Duranın kapatılması için, sütur, doku yapıştırıcıları ve dural greft materyalleri kullanılmaktadır. Ancak bu metodlar zaman zaman postoperatif komplikasyonlar oluşturabilmektedir. Bunlar arasında yabancı cisim reaksiyonu, enfeksiyon ve kortekse adezyon oluşturma gibi riskler sayılabilir. Primer olarak süturle kapatılamayan dura hasarında, hızlı dural iyileşme ve membranöz yapısı sayesinde BOS kaçğını engelleyebilmesi yönüyle CGF maddesiyle deneysel çalışma yapılarak duraplastideki etkinliğinin histopatolojik olarak ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 38 adet tavşan kullanıldı. Her birine dural hasar verilerek dört grup oluşturuldu. Kontrol grubunda, dural hasar oluşturularak kendi iyileşmesine bırakıldı,, sentetik grupta dural hasar üzerine duragen serildi, PRF grubunda dural hasar üzerine PRF serildi, CGF grubunda ise dural hasar üzerine CGF serildi ve bir ay sonra tavşanlar dekapitize edilerek histopatolojik incelemeye alındılar. Bulgular: Histopatolojik ve istatistiksel olarak dural iyileşme üzerine CGF grubunun etkinliğinin anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu. Aynı zamanda bu grubun, kemik iyileşmesi üzerine de etkinliği diğer gruplardan yüksek görüldü. Yine CGF grubunda parankim hasarı üzerine etkinliğine baktığımızda, deney sonrasında dejeneratif nöron sayısının diğer gruplara nazaran daha az oluşu CGF le dural kapamaya katkı sağlamıştır. Sonuç: CGF in; doku uygunluğu, enfeksiyöz olmaması, elde edilebilme kolaylığı, ucuzluğu, operasyon süresini kısaltma etkinliği, parankim adezyonuna sebebiyet vermeme durumu ve hızlı doğal dural rejenerasyon sağlaması özellikleri göz önünde bulundurularak bu maddenin de dura kapatma teknikleri arasında yer alabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Introductıon and Purpose: Dura mater which surrounds the brain and spinal cord and has fibrous membraneous nature is the last barrier for CSF (cerebrospinal fluid). This membrane can be resected during neurosurgical approaches and can be damaged due to trauma. Watertight closure of dura together with dural defects prevents leakage of CSF and related complications. Among the dural closure techniques sutures, tissue adhesives and dural graft materials exist. These materials carry numerous serious postoperative risks for the patients. In dura defects that can not be closed primarily by sutures CGF is incorporated in our study in aspects of its capacity to prevent CSF leakage due to fast dural recovery and its membraneous nature and to reveal its efficacy in duraplasty histopathologically is intended. This matter accelerates dural regenaration and creates impermiable barrier for CSF leakage. Material Method: For this experiment a 38 rabbits are used and by giving dural damage 4 (four) study groups are formed. In control group dural damage is given and left to its own recovery. In synthetic group duragen is spread on dural damage. In PRP group PRP is spread on dural damage. In CGF group CGF is spread on dural damage and after 1 (one) month rabbits are decapitated and are taken into histopathological examination. Results: Histopathologically and statistically the efficacy of CGF group on dural healing is found to be significantly increased. At the same time the efficacy on bone healing is also seen to be increased than other groups. When the efficacy on parenchymal damage is checked number of degenerative neurons were less compared to other groups which has added a positive sense to dural closure with CGF. Conclusion: As a result of considering features of CGF; tissue compatibility, lack of being infectious, to be obtained with ease, cheapness, shortening operation period, not giving rise to parenchymal adhesion, providing rapid natural dural regeneration it is thought that CGF will take its place in dural closure techniques.