Samsun ili ve çevresinde inflamatuar barsak hastalığı tanısı alan çocuk ve adolesanların retrospektif incelemesi
Retrospective analysis of children and adolescents in Samsun and the region around the city, WHO were diagnosed with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 443803
  2. Yazar: AYŞE İREM SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GAZİ KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalığı (İBH), barsaklarda kronik inflamasyonla karakterize, alevlenmeler ve remisyonlarla seyreden bir hastalıktır. Çalışmamız, bölgemizdeki İBH hastalarının özelliklerini gösterebilmek amacıyla planlandı. Hastaların başvuru şikayetleri, şikayetlerinin süresi, başvurudaki fizik muayene ile laboratuvar bulguları, tanı için kullanılan görüntüleme yöntemleri, kolonoskopi ve patoloji sonuçları ile planlanan tedaviler ve tedaviye verilen yanıtın retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çocuk Gastroenteroloji Bölümü'nde 2005-2015 yılları arasında İBH tanısı alan çocuk ve adolesan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 1 ay-18 yaş arasında olan ve uygulanan kolonoskopi ve patoloji sonuçları ile İBH tanısı alan 58 hasta dahil edildi. Dış merkezde tanı alan ve kolonoskopi ile kesin tanı almayan hastalar dahil edilmedi. Hastalara ait veriler hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sistemi kayıtlarından elde edildi. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 23.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. P değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 46 ülseratif kolit (ÜK), 12 Crohn hastalığı tanısı alan 58 hasta dahil edildi. Hastaların %56,9'u kadın olup, yaş ortalaması ÜK hasta grubu için 15±4, Crohn hastalığı için 16±5 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory bowel disease is a relapsing and remitting disorder, characterized by chronic inflammation of the intestine. Our study was planned to demonstrate the features of the patients with inflammatory bowel disease in our region. The complaints of the patients and duration of the complaints, physical examination and the laboratory results; as well as radiological findings, colonoscopy results and pathology reports were aimed to be analysed retrospectively. The therapies planned and the patients' responses to the therapies were to be observed. Materials and methods: Data of children and adolescent patients who were diagnosed with inflammatory bowel disease in Pediatric Gastroenterology Clinic between 2005-2015 were analysed retrospectively. 58 patients who were between 1 month-18 years of age and who were diagnosed with inflammatory bowel disease according to the colonoscopy and pathology reports, were included. Patients who were diagnosed in other health care units or who could not be diagnosed with colonoscopy, were excluded. Data about the patients' history were gathered from the archieve and the automation system of the hospital. Statistical analysis was done using SPSS 23.0 Program and P values below 0,05 were accepted as meaningful. Results: 58 patients (46 ulcerative colitis and 12 Crohn's disease patients) were included in the study. 56,9% of the patients were female. Mean age was 15±4 for ulcerative colitis and 16±5 for Crohn's disease patients.