Asetil salisilat ve ibuprofenin kolistin ile kombinasyonlarının acinetobacter baumannii biyofilm formasyonuna etkisinin araştırılması
Investigation the effects of acetiyl salicylate and ibuprofen combinations with colistin on acinetobacter baumannii biofilm formation
  1. Tez No: 443804
  2. Yazar: DİLEK EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Acinetobacter baumannii, özellikle yoğun bakım ünitelerinde büyük hastane salgınlarına neden olan bir nozokomiyal patojendir. Biyofilm üretimi bu patojenin önemli bir virülans faktörüdür. Ocak 2015 ile Mart 2015 tarihleri arasında çeşitli klinik örneklerden izole edilen 100 A. baumannii suşu çalışmamızda kullanılmıştır. Bakterilerin tanımlanması MALDI-TOF MS otomatik tanımlama sistemi kullanılarak yapılmıştır. Planktonik ve sesil bakteriler için antimikrobiyal duyarlılık testleri mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş ve sonuçlar Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) standartlarını kullanarak değerlendirilmiştir. Biyofilm oluşumu mikrotitrasyon plağı yöntemi ile 42 izolat (%42) için negatif ve 58 izolat (% 58) için pozitif bulunmuştur. Güçlü biyofilm üretici Acinetobacter baumannii ATCC 19606 kontrol suşu olarak kullanılmıştır. Çalışma biyofilm oluşumu pozitif olan 58 izolat ile devam etmiştir. Kolistin-asetilsalisilat ve kolistin ibuprofen kombinasyonları arasındaki etkileşim hem planktonik ve hem de sesil bakteriler için mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Kombinasyon testlerindeki etkileşim fraksiyonel inhibisyon konsantrasyon indeksi (FIC) ile belirlenmiştir ve ilaç etkileşimleri şu şekilde değerlendirilmiştir : FIC ≤ 0.5 sinerjistik etkileşimi; 0.5 4 antagonist etkileşim. Sonuç olarak, kolistin BİK (Biyofilm inhibitör konsantrasyonu) değerleri kolistin MİK (Minimum inhibitör konsantrasyon) değerinden 16-1024 kat daha fazla bulunmuştur ve çalışılan tüm ilaç kombinasyonları hem planktonik hem de sesil bakteriler için aditif / indiferansiye (farksız) etkileşim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is a nosocomial pathogen, which causes major hospital outbreaks especially in intensive care units. Biofilm production is an important virulence factor of this pathogen. One hundred A. baumannii strains, which were isolated from various clinical specimens between January 2015 and March 2015 were used in our study. Identification of the bacteria was processed by using Maldi-Tof MS automatic identification system. Antimicrobial sensitivity tests for planctonic and sessile bacteria were performed by using microdilution method and the results were evaluated by using the standarts of Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). Biofilm formation was found negative for 42 isolates (42%) and positive for 58 isolates (58%) by microtitration plate method. Strong biofilm producer Acinetobacter baumannii ATCC 19606 was used as control strain. The study was continued with 58 isolates that were positive for biofilm formation. Interaction of colistin-acetylsalicylate and colistin-ibuprophen combinations for both planktonic and sessile bacteria were evaluated by using microdilution method. Interaction in combination tests were determined by fractional inhibition concentration (FIC) index and drug interactions were estimated as follows: FIC ≤ 0.5 synergistic interaction; 0.5 < FIC ≤ 4 additive/indifferent interaction; FIC > 4 antagonistic interaction. As a result, colistin BIC (Biofilm inhibitory concentration) values were 16-1024 fold higher than colistin MIC (Minimal inhibitory concentration) values and all drug combinations that performed for both planctonic and sessile bacteria were showed additive/ indifferent interactions.