Yoğun bakım hemşirelerinin kas iskelet sistemi sorunlarına ilişkin semptomları azaltma ve iş görme yeteneğini arttırmada ergonomik risk yönetim programının etkisi
The effects of ergonomic risk management program to reduce problems related to musculoskeletal symptoms and to increase work ability in intensive care nurses
- Tez No: 444017
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NİHAL ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hemşirelik mesleği, ergonomik açıdan en yüksek risk altında olan çalışma grubudur. Yaptıkları iş gereği uzun süre ayakta kalma, hasta itme, çekme, ağır kaldırma gibi aktiviteleri yapmakta olan yoğun bakım hemşirelerinde kas iskelet sistemi (KİS) semptom görülme oranı oldukça yüksektir. KİS semptomlarının görülmesi iş görme yeteneğinde azalmaya, işe devamsızlıkların artmasına yol açmakta, bu durum da hasta bakımını olumsuz etkilemekte ve hastalık maliyetlerini arttırmaktadır. KİS sorunlarını önlemede vücut mekanikleri ve egzersiz eğitimini içeren ergonomik risk yönetim programları, hemşirelerin çalışırken işi bırakmalarına gerek olmadan uygulanabilir. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinde kas iskelet sistemi semptomlarını azaltma ve iş görme yeteneğini arttırmada ergonomik risk yönetim programının etkisini değerlendirmektir. Çalışmanın tasarım tipi“Benzer olmayan gruplarda ön test son-test kontrol gruplu”tasarım olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma evreni İstanbul ilinde bulunan, Sağlık Bakanlığı'na bağlı, erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan iki eğitim ve araştırma hastanesi olarak seçilmiştir. Erişkin yoğun bakım ünitelerinde en az 6 aydır yoğun bakım hemşiresi olarak çalışmakta olan, ergonomik riski yüksek ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler dahil edilmiştir. Çalışmanın örneklem büyüklüğünün belirlenmesinde power analizi yapılarak, 72 (deney grubu: 36, kontrol grubu: 36) olgu olarak hesaplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarından, araştırmaya dahil edilecek olan hemşirelerin belirlenmesi rastgele örnekleme ile yapılmıştır. Araştırmanın ön test aşamasında hemşirelerin tanıtıcı ergonomik risk düzeyleri ve iş görme yeteneğini değerlendirmek amacıyla“Hemşirelerin Tanıtıcı Özellikleri Formu”,“Çalışan Üst Ekstremitelerini Değerlendirme Formu”,“İş Görme Yeteneği Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Deney grubundaki hemşirelere“Ergonomik risk yönetim programı”uygulanmıştır. Girişimi izleyen 26 haftalık dönemde programın etkinliğini değerlendirme amacı ile 1., 3. ve 6. ayda izlem yapılmış, ardından hemşireler ergonomik risk düzeyleri ile iş görme yeteneği açısından aynı ölçme araçları ile yeniden değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 16.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nursing profession is identified as having the highest risk in terms of ergonomic risk. Nurses stand for long hours, do pushing, pulling, elevating movements, as a result of which, musculoskeletal disorders may easily develop. Having musculoskeletal symptoms decreases work ability, and increases work absenteeism, this affects patient care negatively and increases the illness costs. Musculoskeletal disorders may be prevented by effective ergonomic risk management program. These programs include; body mechanics education, exercise education, giving educational materials and they do not require for the nurses to leave their daily work. The aim of this study, the evaluate the effects of ergonomic risk management program to reduce musculoskeletal symptoms and increase work abilities of the nurses. The design of the study is developed as“Pre-test post-test design for non-equivalent control groups”. The study population comprised two hospital which is connected to Ministry of Health and have adult intensive care units. The study sample included nurses with high ergonomic risk who have been working in intensive care unit more than 6 months, and accepted to participate the study. The sample size was calculated by power analysis as 72 ICU nurses (36 in intervention group, 36 in control group). Study sample was chosen randomly from study population. In the pre-test section of the study,“Descriptives of Nurses and Ergonomic Risk Reporting Form”,“Rapid-Upper Limb Assesment”,“Work Ability Assesment Form”were used to collect data about nurses' level of ergonomic risk, and work ability“Ergonomic Risk Management Program”was applied to the nurses in experiment group. In 26 weeks following the intervention, there was a follow-up in the first and third month. After this, the same data collection forms related to nurses' level of ergonomic risk, and their work ability were applied to both groups. Statistical Package for Social Sciences 16.0 software was used in statistical analysis. In the results of the study the nurses in the intervention group are found to have a statistically significant decrease in the scores of perceived musculoskeletal symptoms, pain, use of medications due to having symptoms, Rapid-Upper Limb Assesment during patient turning and bending down movements.