Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yayılış gösteren bazı meşe genotiplerinde genetik çeşitliliğin RAPD-PCR tekniği ile belirlenmesi
Determination of genetic diversity of some oak genotypes from southeastern anatolia region by RAPD-PCR technique
- Tez No: 444032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN DEMİRAL SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, DNA markörlerinden RAPD markörü kullanılarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren meşe genotipinin (Quercus brantii, Quercus infectoria subsp. boissieri ve Quercus coccifera), 7 farklı lokasyondan örneklenen popülasyonları arasındaki genetik akrabalık ilişkileri belirlenmiştir. RAPD-PCR analizi için dizayn edilen 56 primerden amplifikasyon durumuna göre 53 primer kullanılmıştır. 53 primerden toplam 627 bant elde edilmiştir. Bu bantlardan 616'sı polimorfik bant olarak belirlenmiştir. Polimorfizm oranı % 98,25 olarak tespit edilmiştir. Primerler değerlendirilmeye alındığında en fazla sayıda DNA bantları OPH-19 primerinden (21 bant), en az sayıda DNA bantları ise 4 bant ile OPH-20 ve OPJ-06 primerlerinden elde edilmiştir. En yüksek genetik benzerlik 0,450 ile Diyarbakır-Çermik ve Şanlıurfa-Siverek'ten toplanan mazı meşesi (Quercus infectoria subsp. boissieri) popülasyonları arasında gözlenmiştir. En düşük genetik benzerlik ise 0,102 ile Adıyaman-Palanlı'dan toplanan kermes meşesi (Quercus coccifera) ve Şanlıurfa-Siverek'ten toplanan mazı meşesi (Quercus infectoria subsp. boissieri) genotipleri arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetic kinship among populations of oak genotypes (Quercus brantii, Quercus infectoria subsp. boissieri and Quercus coccifera) sampled from 7 different locations in Southeastern Anatolia region was investigated by using RAPD marker of DNA markers in this study. Based on RAPD-PCR analyses, 53 primers out of 56 were found polymorphic. Polymorphic primers detected 627 DNA bands and 616 (98.25 %) of them were found polymorphic. The highest number of bands (21 DNA bands) were obtained from the primer OPH-19 whereas the smallest number of bands (4 DNA bands) were attained from the primers OPH-20 and OPJ-06. The highest genetic similarity (0.450) was found between Quercus infectoria subsp. boissieri populations sampled from Diyarbakır-Çermik and Şanlıurfa-Siverek. However, the lowest genetic similarity (0.102) was detected between the genotypes Quercus coccifera sampled from Adıyaman-Palanlı and Quercus infectoria subsp. boissieri sampled from Şanlıurfa-Siverek.