Şanlıurfa iklim şartlarında güneş enerjisi destekli sisleme sisteminin tasarımı ve performans analizi
Design and performance analysis of a misting system with aided solar energy under climatic conditions of Şanlıurfa
  1. Tez No: 444045
  2. Yazar: CİHAT BENGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa iklim şartlarında güneş enerji kaynaklı evaporatif soğutma sistemi ile tamamen atmosfere açık bir alanın serinletilmesini sağlayan sisleme sistemi tasarlanmıştır. Sistemin enerji ihtiyacı karşılamak için 4 adet 250 W gücünde güneş paneli (PV), bir adet inverter ve 2 adet akü grubundan meydana gelen bir PV güç sistemi kullanılmıştır. Sisleme sisteminde mahalin orta noktasından itibaren yerden 1 m, 1.5 m ve 2 m yükseklikte 2' şer noktadan olmak üzere toplamda 6 noktadan iç ortam sıcaklık ölçümleri ve tek noktadan dış ortam sıcaklık ölçümleri alınmıştır. Bunun yanında iç ve dış ortamın bağıl nemide ölçülmüştür. Haziran-Eylül döneminde sisteminin performans analizi deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda tasarlanan sistemin, iç ortam sıcaklıklığını yaklaşık olarak 3-8 °C arasında düşürdüğü ve iç ortam bağıl nem değerini ortalama % 10-20 aralığında artırdığı tespit edilmiştir. Ölçüm sınuçları psikrometrik diyagramda gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sistemin serinletme etkinliği hesaplanmış ve yaklaşık % 35-40 arasında tespit edilmiştir. Ayrıca sistemin ekonomik analizi yapılarak sistemin kendini yaklaşık 12 yılda amorti ettiği hesaplanmıştır. Sonuç olarak, düşük enerji tüketimine sahip bu sistemin, yüksek sıcaklığa ve düşük neme sahip Şanlıurfa ili için mekanik soğutma sistemlerine nazaran enerji tasarrufu açısından daha uygun ve daha çevreci bir sistem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Sanliurfa climates evaporative cooling systems with solar energy providing fully welded and fully open to the atmosphere of a site fogging system is designed to be cooled. Energy system to meet the needs of the inner solar power (PV), a 250 W inverter 2 a PV power system is used consisting of 4 pieces battery Group visit. From the Teacher Fogging System midpoint of Room Features a 1-m, 2 m high and visit 1,5 m 2, particularly the evil point total of 6 points from the indoor temperature measurements from a single point of ambient temperature measurements we've taken. Added've been measured in its internal and external environment of relative wide baked clay. Performance analysis of the June-September period the system was investigated experimentally. Examinations of the system was designed as a result, the indoor recommended temperature for approximately the indoor relative humidity to decrease in visits between 3-8 ° C has been found to increase in the average range of 10-20%. Measurement sınuç are shown in the psychrometric diagram. The obtained results are determined in accordance with the system's cooling efficiency between 35-40%'ve calculated approx. Also system by making economic analysis of the system itself is estimated that about 12 per year paying off. As a result, this system with low and middle-income energy consumption, we have high temperatures low and middle-income humidity with Sanliurfa For in terms of energy savings compared to mechanical cooling system in the ve proper has concluded that a greener system.