Yeraltı sularında florür kirlenmesi
Fluoride contamination in groundwater
  1. Tez No: 444044
  2. Yazar: SADIK İSMAİL TEKİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yüzeysel ve yeraltı suları florür içerdiği için, canlıların ihtiyacı olan florun temel kaynağı durumundadır. Bazı bölgelerde içme suyu olarak kullanılan su kaynaklarında florür konsantrasyonu standart flor dozundan (0.7 – 1.2 mg F/L) yüksek olduğu için burada yaşayan insanlarda görülen florozis halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Dental florozis probleminin görüldüğü Sarım ve Karataş (Şanlıurfa) köylerinde, yeraltı suyunun fiziksel ve kimyasal niteliklerinin özellikle de florür açısından konsantrasyonunun belirlenmesi için bir yıl süreyle (2012-2013) mevsimsel olarak izleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmayla, 65 örnekleme noktasında (kuyularda) yerinde pH, sıcaklık, EC ve florür konsantrasyonuna, laboratuvar da ise Al, Ba, Cd, Co, Cr, Fe, Mn, Ni, Pb, Si, ve Zn gibi bir takım metaller (Ca, K, Mg, Na,) ile (Cl), (F), (SO4), alkalinite, nitrit, nitrat ve toplam fosfat gibi parametrelerin analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak; florür konsantrasyonu 1.2 mg/L'den yüksek olan değerler Sarım merkezi kuyu (W-45), Karataş şahıs kuyusu (W-38) ve Kesmetaş şahıs kuyuları (W-10 ve W-11) köylerinde de uygun değerlerin üzerinde sonuçlar elde edilmiştir. Ortalama florür konsantrasyonları için örnekleme noktalarının mevsimsel dağılımında ise genellikle ilkbahar aylarında florür değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür. EC açısından çalışma sahası yeraltı suları uygun sınırlar dâhilinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, söz konusu bu köyler de mevcut kuyular içme suyu ve sulama suyu kalitesi açısında da sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada sunulan içme suyuna bağlı halk sağlığı problemleriyle karşılaşmamak için içme suyu şebekelerinin olmadığı yeraltı suyu kaynağına bağımlı olan kırsal yerleşimlerde içme suyu analizleri yapılırken özellikle florür parametresine de bakılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Since surface and groundwaters contains fluoride ,in the case of the main sources of chlorine are in need of viable. In some areas because of fluoride concentration is higher than the dose of standard fluorine (0.7 – 1.2 mg F/L), fluorosis seen in people who live here constitutes a public health problem in the water resources used for drinking water.The problems of dental fluorosis seen in the Sarım and Karataş (Şanliurfa) villages, the physical and chemical characteristics of groundwater monitoring study have been performed for one year period as seasonal, especially to determine of fluoride concentration. With this study, 65 sampling points (wells) pH, temperature, EC and fluoride concentration, also in laboratory Mn, Al, Cd, Co, Cr, Fe, Ni, Pb, Si, Ba and Zn certain metals (Ca, Mg , Na, K,) and (C), (F), (SO4), alkalinity, nitrite, nitrate and such as total phosphate analysis of parameters have been made. Finally, fluoride concentration is found high in village of Kesmetaş (W-10 and W-11) in addition to in villages of Sarım (W-45) and Karataş (W-38). In the seasonal distribution of sampling points for the average fluoride concentrations are generally found to be high in fluoride values in the spring moths. Ground water has been found to be within acceptable limits as EC working area. Moreover, the existing wells in these villages are classified in terms of the quality of drinking water and irrigation water. Presented in this study connected to the drinking water to encounter with the public health problems in rural areas that depend on groundwater resources in the absence of the drinking water network, while drinking water analysis is made fluoride is especially important to look at the parameters.