Trichoderma sp.'nin bazı bitki patojenik funguslarına karşı mikoparazitizmi
Mycoparasitism of Trichoderma sp. against some plant pathogenic fungi
  1. Tez No: 444057
  2. Yazar: NAZLI KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bitki patojenik funguslar tarımsal ürünlerde ciddi kayıplara neden olmaktadır. Trichoderma türleri bitki patojenik funguslara karşı yaygın olarak biyolojik mücadele etmeni olarak kullanılmaktadır. Trichoderma sp.'nin izolatları farklı biyokontrol potansiyele sahiptir. Trichoderma sp.'nin 18 izolatı, Fusarium solani, F.moniliforme, F.chlamydosporum, F. verticillioides, F.culmorum, Macrophomina phaseolina, Bipolaris sorokiniana, Rhizoctonia solani, Phoma sp., A.rabiei'e karşı uçucu ve uçucu olmayan metabolitler üreterek gelişimlerini engellemişlerdir. Çift kültür deneylerinde Trichoderma sp. izolatları ve toprak kökenli bitki patojeni funguslar arasındaki rekabetlilik belirlenmiştir. İzolatlarrın gelişimine farklı karbon ve azot kaynaklarının sıcaklık, tuz, ve kuraklığa etkisi in vitro koşullarında belirlenmiştir. İzolatların tümü gelişme ortamında substrata bağlı olarak, üreaz, alkalin fosfataz, lipaz, amilaz, sellülaz, jelatin hidrolizi, kazein hidrolizi, tetrazolium indirgenmesi, tellur hidrolizi ve jalatinolitik enzim üretmişlerdir. İzolatların fasülye tohumu üzerine çimlenmeye etkileri incelenmiştir. En yüksek çimlenme oranı; T9, T5, T6, T8 izolatlarından alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Trichoderma sp., İzolat, antagonistik aktivite, enzim aktiviteleri
Özet (Çeviri)
Plant pathogenic fungi cause serious losses in agricultural products. Trichoderma species are commonly used as biological control are commonly used as biological control agants againts plant pathogenic fungi. The isolates of Trichoderma sp.have diffanetnt biologikal control potential. 18 isolates of Trichoderma sp. against Fusarium solani, F.moniliforme, F.chlamydosporum, F. verticillioides, F.culmorum, Macrophomina phaseolina, Bipolaris sorokiniana, Rhizoctonia solani, Phoma sp., A.rabiei we used dual culture and productions of volatile and non volatile metabolites in laboratory conditions. Dual culture assay indicated the competitive interction between Trichoderma sp. isolates adn plant pathogenic fungi. The effect of different carbon and nitrojen source, temperature, drougth and NaCl on the isolates grown were investigated in in vitro conditions. All of the isolates were capable of producing urease, alkaline phophatase, lipase, amilase, cellulase, jelatin hydrolysis, casin hydrolysis, tetrazolium reduction, tellur hydrolysis in growth medium supplemented with the corresponding substrates. Effects on the germination of bean of isolates were examined. The highest germination vate was treated with, T9, T5, T6, T8 isolates. KEY WORDS: Trichoderma sp., isolate, antagonistic activity, enzyme activity