Karanfilde fusarium oxysporum f.sp. dıanthi'ye karşı trichoderma harzianum uygulamasının bazı dayanıklılık parametrelerine etkisi
The effects of application of trichoderma harzianum on some resistance parameters against fusarium oxysporum f.sp. dianthi in carnation
  1. Tez No: 549214
  2. Yazar: ÇAĞLAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, Trichoderma harzianum (TH)'un solgunluk etmeni Fusarium oxysporum f.sp dianthi (FOD)'nin in vitro'da misel gelişmesi; in vivo'da hassas Picasso ve dayanıklı Hornett karanfil çeşitlerinde bitki gelişim parametreleri, FOD'un hastalık gelişimi ve bazı dayanıklılık parametrelerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. TH, in vitro'da katı ortamda karşılıklı ekim, kapak kültür, selofan membran tekniği ve kültür filtratı yöntemleri ile FOD'un misel gelişmesini azaltmıştır. Saksı koşullarında yürütülen çalışmalarda, TH hassas çeşitte hastalık şiddetini %83.1 azaltırken, dayanıklı çeşitte simptom gelişimi minör düzeyde gerçekleşmiştir. TH'un tek veya FOD ile kombinasyonlarında bitki boyu, sürgün ve kök yaş ve kuru ağırlıklarını kontrole kıyasla arttırmıştır. Hassas çeşitte TH+FOD kombinasyonlarında küçük miktarlarda azalma olsa da bitki gelişim parametreleri kontrole kıyasla önemli bulunmuştur. Dayanıklı çeşitte ise bitki gelişim parametreleri kontrole kıyasla yüksek olmuş diğer uygulamalar arasında fark bulunmamıştır. TH uygulamaları bitkideki antioksidan seviyelerini yükselterek FOD'den kaynaklı yüksek oksidan seviyelerini düşürerek patojene karşı koruma sağlamıştır. Uygulamalarda sekiz hafta süreyle toplam fenolik bileşiklerin miktarı belirlenmiştir. Hassas çeşitte tüm uygulamalardaki toplam fenolik bileşiklerin miktarı kontrole kıyasla yüksek olmuş, ikinci hafta en yüksek seviyeye ulaşmış ve daha sonra azalmıştır. Dayanıklı çeşitte toplam fenolik bileşiklerin miktarı kontrole kıyasla yüksek olmuş ikinci hafta en yüksek seviyeye ulaşmış ve daha sonra değişmez seviyelerde seyretmiştir. Hassas ve dayanıklı çeşitte en önemli fenolik bileşikler gallik asit, p-hidroksi-benzoik asit, klorogenik asit, p-kumarik asit, sinnamik asit, luteolin ve apigenin olarak belirlenmiştir. Klorogenik asit tüm uygulamalarda kontrole kıyasla en yüksek miktara sahip fenolik bileşik olmuştur. Çalışma sonucunda TH'un FOD'a karşı bitki dayanıklılığında önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination of the effects of Trichoderma harzianum (TH) on mycelial development of the wilting agent Fusarium oxysporum f.sp dianthi (FOD) in vitro and plant growth parameters disease development of FOD some resistance parameters on sensitive Picasso and resistant Hornett in vivo were aimed. TH reduced the microbial development of FOD by dual culture in solid media, lid culture, cellophane membrane technique and culture filtration methods in vitro. At pot conditions, TH reduced the disease severity by 83.1%, while the symptoms development in resistant variety was at a minor level. Plant growth parameters including plant height, shoot and root fresh and dry weights were found to be significant compared to the control although small amounts were reduced in the TH + FOD combinations in the sensitive varieties. There was no significant difference between the plant growth parameters and the other applications. TH increased the antioxidant levels in the plant, thereby lowering FOD-induced high oxidant levels and protection against the pathogen. The total amount of phenolic compounds was determined for eight weeks in the applications. The total amount of phenolic compounds in all treatments of sensitive variety was higher compared to the control and the second week reached the highest level and then decreased. The total amount of the total phenolic compounds in the resistant variety was higher compared to the control and reached the highest level in the second week and then remained stable. The most important phenolic compounds in the sensitive and resistant varieties were determined as gallic acid, p-hydroxy-benzoic acid, chlorogenic acid, p-coumaric acid, cinnamic acid, luteolin and apigenin. Chlorogenic acid was the highest amount of phenolic compound in all applications compared to the control. As a result of the study, it was determined that TH is an important factor in plant resistance against FOD.