Tahir Ağa Tekkesi restorasyon önerisi
A restoration proposal of the Aahir Aga Dervish Lodges
  1. Tez No: 444078
  2. Yazar: BEYZA KÖKREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, Fatih'te bulunan Nakşibendi tekkesi olarak kurulup bir dönem Uşşakiliğin Salahi kolunun asitanesi olarak devam eden ve tekrardan Naşkibendi tekkesi olarak kullanılan Tahir Ağa Tekkesi'nin restorasyon önerisi hazırlanmıştır. İlk olarak çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ele alınmış, tarikat ve tekke kavramlarına değinilerek yapının yer aldığı Fatih ilçesi hakkında araştırmalar yapılmıştır. Daha sonra Tahir Ağa Tekkesi'yle ilgili bilgiler toplanarak yapı rölöve çalışmalarıyla mimari açıdan ele alınmıştır. Rölöve çalışmalarında yapıdaki değişimler, hasarlar, bozulmalar tespit edilmiştir. Konuyla ilgili tarihi araştırmalar yapılarak elde edilen verilerle restitüsyon projesi hazırlanarak yapının ilk hali belgelenmiştir. Son olarak yapının onarımına ilişkin müdahaleler ve yeni işlev önerisiyle restorasyon önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we prepared the restoration proposal of the Tahir Aga dervish lodges in Istanbul which was founded as a Naqshbandi dervish lodges at first, then became the central dervish lodges of the Salahi branch of the Ushshaqi order and returned to its function as a Naqshbandi dervish lodges. At first the aim, content and method of the study are discussed and research is done on the Fatih district, where the building is based, with the help of concepts like tariqa and dervish lodges. Then, by collecting information on Tahir Aga dervish lodges, the building is analyzed architecturally based on the relievo work. Through this relievo work, changes, damages and deterioration on the building have been located. The first situation of the building is documented by doing historical studies and by preparing a restitution project. Finally the restoration proposal is prepared by explaning interventions on the restoration of the building and the proposal on the new function of the building.