Diyarbakır ilindeki kamu binalarında enerji verimliliği tekno-ekonomik analizi
Techno-economic analysis of energy efficiency in public buildings Diyarbakır
- Tez No: 444101
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyadaki enerji talebinin artmasına paralel olarak fosil yakıtların rezervleri azalmaktadır. Günümüzde artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için hala fosil yakıtlara bağımlılık devam etmektedir. Sürdürülebilir bir çevre için başta CO2 olmak üzere bütün yanma ürünü emisyonlarının ve bunun için de fosil yakıt tüketiminin en aza indirilmesi gerekmektedir. Türkiye, enerji talebini kendi kaynaklarından karşılayamaması sebebiyle enerji ithal eden bir ülke konumundadır. Ülkemizde enerji tüketiminin sektörlere göre dağılımına bakıldığında sanayi tüketiminden sonra evsel tüketim gelmektedir.. Enerjinin son derece sınırlı ve pahalı olması enerji verimliliğini ön plana çıkarmakta ve yasal düzenlemeler gerektirmektedir. Bu doğrultuda, ülke ekonomisinin devamlılığı için enerjinin etkin kullanılması, enerjide tasarruf sağlanması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının teşvik edilmesi yönünde mevzuatın yeniden düzenlenmesine ihtiyaç vardır.Bu tez çalışmasında; Diyarbakır ilinde bulunan 500 m2 ve üzeri büyüklükteki kamu binalarının enerji performans kriterlerine esas olan yapı ve iklimlendirme özelliklerine yönelik bir veri tabanı oluşturulmuştur. Uygulama binası olarak, veri tabanından seçilen Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlük binasının mevcut yapısı incelenmiş ve enerji tüketimleri alanlarına göre incelenmiştir. Yapılan analizler neticesinde, enerjiyi daha verimli kullanmak adına gerekli öneriler sunulmuş ve yapılan iyileştirmelerin geri dönüşüm süresi hesaplanmış, ilk durum ve son durum tespitlerine göre bina enerji sınıfı ve emisyon sınıf değerleri karşılaştırılmıştır. Bu sayede bölgedeki diğer kamu binaları için tekrarlanabilir bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır.Tez toplam 6 ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konu, kapsam, amaç ve önemine değinilmiştir. Konuya ilişkin literatür tartışması ikinci bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışma alanı tanıtılmış ve çalışmanın yöntemi sunulmuştur. Dördüncü bölümde bulgular sunulmuş ve bu bulguların sonuçları tartışılmıştır Beşinci ve son bölümde ise sonuçlar tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Paralleling to the rice in the world population the fosil based energy sources decrases. Today, the dependency to the fossil based energy sources still goes on. For a sustainable environment, the greenhouse gases emission should be decreased. This means that the consumption of fossil based energy sources should be decreased. Turkey still has dependency to the abroad in energy supply. The domestic energy consumption is still at the top of other consumption followed by the industrial consumption in Turkey. The high energy costs as well as the limited reservoir lead to energy productivity importance. Hence, the related legislations need to be revised in Turkey as well as in many other countries on the world. With the respect of such considerations, the effective use of the energy and using the renewable energy sources should be promoted. In this study, the public buildings larger than 500 m2 located in the Diyarbakir Province have been examined and then a new database is created according to the essential criterion of construction and acclimatization properties. For application a building of Diyarbakir Directorate of Surveying and Monuments is selected from the database and it is analyzed according to current structure of the building and also the properties of the building which are related to energy consumption is analyzed. As a result, for efficiently use of electricity a required proposal is presented and recycling time of the improvements is calculated. The conditions of first and second cases are compared according to building energy and emission classes. It is hoped that this work will be an easy guide for the future application. The thesis contains five chapters. In the introduction the subject is defined and the goals, importance, and the limitations of the work are presented. The discussion on the existing literature is presented in the next part. In the third chapter of the thesis, description of the study area and the methodology is presented. The data analyses are detailed in the fourth chapter. The results and observations are extracted and discussed in the same chapter. In the last part the study is concluded and several important suggestions are reported.