Harran Ovası' nda pamukta zararlı pembekurt (Pectinophora gossypiella) (saund) Lepidoptera: Gelechiidae))'un yaygınlık ve feromon tuzaklarıyla populasyon takibi
Determination of the prevalence and intensity of pink bollworm (Pectinophora gossypiella) (saund) Lepidoptera: Gelechiidae)) pests in cotton in Harran Plain monitoring by pheromone traps
- Tez No: 444115
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, pamukta zararlı Pembekurt [(Pectinophora gossypiella (Saund.) Lepidoptera: Gelechiidae)] 'un yaygınlık ve yoğunluğunun belirlenmesi amacıyla 2014 yılında Harran Ovası'nda yapılmıştır. Zararlının yaygınlık ve yoğunluğunu belirlemek için, delta tipi eşeysel çekici feromon tuzakları Harran Ovası'nı temsil edecek şekilde haziran ayı sonunda Akören, Yardımcı ve Abdurrahmandede köylerinde kurulmuştur. Tuzaklar, pamuk bitkileri arasına, 1,5 m yükseklikteki demir kazıklara asılmış ve zararlının popülâsyonu haftalık olarak takip edilmiştir. Tuzaklarda Pembekurt'un ilk erginleri 03.07.2014 tarihinde görülmeye başlanmıştır. Tuzaklarda yakalanan Pembekurt erginleri sayılmış ve düzenli olarak kaydedilmiştir. Feromon kapsülleri ve yapışkan yüzeyler üretici firmaların tavsiye ettiği sürelerde değiştirilmiştir. Zararlı, 21.08.2014 tarihinde birinci tepe noktası ile 146 adet/tuzak, 03.09.2014 tarihinde ikinci tepe noktası ile 175 adet/tuzak ve 25.09.2014 tarihinde üçüncü tepe noktası ile 276 adet/tuzak olmak üzere üç tepe noktası oluşturmuştur. Çalışma sonunda elde edilen bulgularda, Pembekurt'un ergin popülasyonunun pamuk sezonunun sonuna doğru artış gösterdiği belirlenmiştir. Kozalarda ortalama larva bulaşıklığı sırasıyla Abdurrahmandede köyünde %12, Yardımcı köyünde % 5, ve Akören köyünde ise % 4 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the prevalence and intensity of harmful Pink bollworm [(Pectinophora gossypiella (Saund.) Lepidoptera: Gelechiidae)] in the cotton fields in the Harran Plain in 2014 year. To determine the prevalence and intensity of pests, delta type of sexual attractive pheromone traps was established in Akören, Abdurrahmandede and Yardımcı villages at the end of June in 2014. Traps, hung on iron stakes in 1.5 m height between cotton plants and the pest population were monitored weekly. Pink bollworm adults caught in traps were counted and recorded regularly. Pheromone capsules and sticky surfaces were changed according to the recommendation by the manufacturer. The first adult flight was determined on 03.07.2014. The pest formed three peaks on 21 august, 3 september and 25 september with 146, 175 and 276 adult/trap respectively. The Pink bollworm population increased towards the end of the cotton season according to the findings of the study. The average larval density in the cotton boll was determined Abdurrahmandede, Yardımcı and Akören villages as 12 %, 5 % and 4 %, respectively.