Yol kenarındaki topraklarda biriken bazı ağır metallerin toprakların mikrobiyolojik aktivitesine etkisi
The effect of some heavy metals on roadside soils on soil microbiological activity
- Tez No: 444122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Trafiğin yoğun olduğu Şanlıurfa- Diyarbakır, Şanlıurfa- Gaziantep, Şanlıurfa- Mardin ve Şanlıurfa Akçakale karayolunun farklı kavşaklarından toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örnekleri yoldan 1,10,50, 100, 150 ve 250 m uzaklıklardan alınmıştır. Toprak örneklerinde, mikrobiyal solunum, katalaz, üreaz enzim aktiviteleri, Pb ve Cd düzeyleri; toplam bakteri, mantar ve aktinomiset sayımları yapılmıştır. Yoldan uzaklaştıkça, mikrobiyal solunum, üreaz ve katalaz enzim aktiviteleri ile toplam bakteri, mantar aktinomiset sayılarında artış belirlenmiştir. Yoldan 250 m uzaklıkta toprakların kadminyum ve kurşun düzeylerinde düşüş belirlenmiştir. Sonuç olarak, taşıt trafiği yol kenarındaki toprakların mikrobiyolojik aktivitesini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The soil samples were taken from different crossroad of Şanlıurfa-Diyarbakır, Şanlıurfa- Gaziantep, Şanlıurfa-Mardin and Şanlıurfa- Akçakale where traffic is intensive. Microbial respiration, catalase,urease enzyme activities, concentration of Cd and Pb,number of total bacteria, fungi and actinomycetes were evaluated in soil samples. The farther down the road, it has increased the number of bacteria, fungi and actinomycetes, microbial respiration, catalase and urease enzyme activities. The 250 m away from the road, cadmium and lead levels were decreased the soil microbiolagical activity at the roadside.