Betonarme binalarda kat yüksekliğinin yapı deprem performansına etkisi
The effect of storey height on the earthquake performance of RC building
  1. Tez No: 444143
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Betonarme yapıların depreme karşı dayanıklılığının araştırılması, yapıların deprem güvenliğinin ve güvenliğine etki eden parametrelerin belirlenmesi ve incelenmesi son yıllarda daha da önem kazanmıştır.Yaşadığımız depremlerden yola çıkarak yapılarda ağır hasarların oluşması yapılarımızın yeterli emniyete sahip olmadığını göstermektedir.Bu çalışma, son yıllarda geliştirilen ve deprem yönetmeliklerinde de yer almaya başlayan yapıların deprem performanslarının belirlenmesi ile ilgili yöntemlerin, kat yüksekliği farklı betonarme binalara uygulanmasını konu edinmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, betonarme yapıların deprem güvenliklerinin belirlenmesi ve güvenilirliği etkileyen parametrelerin değerlendirilmesi amacıyla farklı kat yükseklikleri ve farklı kat adetlerine sahip beşer tip örnek betonarme yapı modellenmiştir. Bu yapılarda kat yüksekliğinin 2.5m, 2.75m,3.0m, 3.25m ve 3.50m olması durumunda 5 veya 7 katlı çerçeveli binalar tasarlanarak, karşılaştırılmalar yapılmıştır. Farklı kat yüksekliklerinin yapı davranışına ve performans düzeyine ne derecede etkidiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation of earthquake-resistance of reinforced-concrete buildings, determining and examining the earthquake safety of the constructions and the parameters which influence their safety have recently became more important. Heavy damages on constructions after the earthquakes that we experienced show that our constructions do not have sufficient safeness. This study is about those methods for determining of earthquake performances of constructions, which have recently been developed and take gradually part in the earthquake regulations, are practiced on reinforced-concrete constructions with different storey height. Within the scope of this thesis, five type sample reinforced-concrete constructions with different storey height and number were patterned in order to determine the earthquake safeties of current reinforced-concrete constructions and evaluate the parameters which influence confidence. In the event of that the storey height of is 2.5m, 2.75m, 3.0m, 3.25m and 3.50m, 5-storey and 7-storey framed buildings were designed and compared in terms of economy and statics. It was aimed to determine how much different storey heights influence construction behaviour and performance level.