Yatağan havzası (Batı Anadolu) miyosen flora ve vejetasyonu
The miocene floras and vegetation of the Yatağan Basin, Western Anatolia
  1. Tez No: 444172
  2. Yazar: HÜSEYİN TUNCAY GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KÖSE, DR. THOMAS DENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Makro ve mikro bitki fosillerinin incelenmesi ile geçmiş dönemlere ait bitkiler hakkında bilgi edinmeye yardımcı olan, paleofloraların ortaya çıkarılmasına ve paleoekoloji ve paleoklimatoloji hakkında bilgiler edinilmesine yardımcı olan bilim dalıdır. Bu konuda önemli çalışmalar yapılmış olup, Dünya'da, fosil lokalitelerin bulunduğu bölgelerin floraları belirlenmiş ve ait oldukları dönemlerin iklim tarihi ortaya konmuştur. Bu kapsamda, tez çalışması ile 1) Yatağan Havzası (Batı Anadolu) için Miyosen Florasını ortaya koymak; 2) Teşhisi yapılan makrofosil örneklerin morfolojik özelliklerinin tanımlanması; 3) Sadece dikotil odunsu Angiospermae yaprak örneklerini kullanarak İklim-Yaprak Analiz Değişken Programı“CLAMP”ile Orta Miyosen Dönemi iklim rökonstrüksiyonlarının yapılması; 4) geçmiş döneme ait orman formasyonları hakkında bilgi edinmek; 5) ISTO Herbaryumu içerisinde makro bitki fosillerini içeren geniş kapsamlı bir fosil koleksiyonu oluşturmak amaçlanmıştır. Tez alanı, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bağlı Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müdürlüğünün, Muğla ili sınırlarında bulunan, madencilik faaliyetlerinin halen devam etmekte olduğu Eskihisar, Tınaz ve Salihpaşalar açık linyit ocaklarıdır. Bu sahalar makrofosiller bakımından oldukça zengin alanlardır. Örnekler üç yıl (2010, 2013 ve 2014 yılları) boyunca, bu ocaklarda bulunan döküm sahalarından, kil ve marn tabakalarından toplanmıştır. Örneklerin teşhis edilmesi ile Eskihisar Linyit sahasından 731 makrofosil örnek, 69 takson, Tınaz Linyit sahasından 656 makrofosil örnek, 66 Takson ve Salihpaşalar Linyit sahasından 184 makrofosil örnek, 15 farklı takson teşhis edilmiştir. Toplamda ise Yatağan Havzası için 106 farklı takson teşhis edilmiştir. Her bir linyit sahası için ayrı ayrı çalıştırılan CLAMP analiz programı ile de döneme ait iklimsel veriler elde edilmiştir. Bu değerlerden bazıları; Eskihisar için Yıllık Ortalama Sıcaklık: 12,58 °C, Büyüme Sezonu Toplam Yağış: 130,15 cm, Tınaz için Yıllık Ortalama Sıcaklık: 13,81 °C, Büyüme Sezonu Toplam Yağış: 134,66 cm, Salihpaşalar için Yıllık Ortalama Sıcaklık: 10,46 °C, Büyüme Sezonu Toplam Yağış: 138,95 cm şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Palaeobotany is a branch of Paleontology, which is the scientific study of life existent prior to. It helps to find out information about palaeoflora, palaeovegetation and paleoclimate, analyzing macro and micro fossils. Using palaeobotanical methods, numerous valuable research have been done, and present palaeoflora and paleoclimate of the studied localities. In this research, we aim that 1) to find out Miocene Flora of Yatağan Basin; 2) to give description of morphological features of identified taxa; 3) to reconstruct past climate of the sampled sites based on dicotile woody Angiospermae using CLAMP (Climate Leaf Analysis Multivariate Program); 4) to understand past forest formations; 5) to create a fossil collection under ISTO Herbarium. Theses area, Turkey Coal Enterprises (TKI) Institute affiliated to the General Directorate of South Aegean Lignite (GELI) Directorate, located in Muğla province, is ongoing mining activities Eskihisar, Tınaz and Salihpaşalar they are open lignite mines. These areas are rich with macrofossil. Examples of three years (2010, 2013 and 2014) along the field cast in these furnaces is collected from clay and marl. During the fieldworks, we collect 731 macrofossil samples from Eskihisar, 656 from Tınaz, 184 from Salihpaşalar lignite mines. The 106 different taxa were described from Yatağan basin (69 of them from Eskihisar, 66 of them from Tınaz, and 15 of them from Salihpaşalar). Climate reconstructions obtained by running CLAMP program for each locality separately. Results of the program showed that mean annual temperatures were 12.58 °C, 13.81 °C, 10.46 °C; growing season total precipitation 130.15 cm, 134.66 cm, 138.95 cm for Eskihisar, Tınaz, Salihpaşar, respectively.