Memristör tasarımı ve yeni uygulamaları
Memristor design and its new applications
  1. Tez No: 444179
  2. Yazar: YUNUS BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma memristör tasarımı ve memristör tabanlı uygulamaları içermektedir. Çalışmanın ilk kısmında, memristörün ticari olarak bulunmaması dolayısıyla memristör gibi davranan devreler gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında, sadece klasik memristör taklit devreleri tasarlanmamış, nöron devresi için de özel bir memristör geliştirilmiştir. Geliştirilen memristör kullanılarak basit bir yapıya sahip yeni bir nöron devre tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan bu nöron devresi, yaygın olarak bilinen spike türlerini üretebilmektedir. Ayrıca tasarlanan nöron devresine ait farklı çıkış sinyallerinin fourier analizleri yapılarak, nöronun da bir devre elemanı gibi özel bir takım uygulamalarda da kullanılabileceği fikri gösterilmiştir. Yine çalışmanın devamında yaygın olarak kullanılan Hodgkin-Huxley (HH) devresinde bulunan sodyum ve potasyum kanalları memristör tabanlı olarak tasarlanmıştır. Yani sodyum ve potasyum kanallarının modellenebilmesi için mevcut memristör denklemleri yeniden düzenlenmiştir. Son olarak, HH devresinde bulunan sodyum ve potasyum kanalları tezin ilk kısmında tasarlanan memristör devrelerinden biri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen modeller ve oluşturulan devreler gerek benzetim, gerekse deneysel olarak başarılı bir şekilde doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of memristor design and memristor based applications. In the first part of the study, memristor-like behaving circuits were developed due to the fact that the memristors do not exist commercially. In this thesis, not only classical emulator circuits were designed but also specific memristor was also improved for neuron circuit. The newly developed memristor was used for designing a new neuron circuit which has a simpler structure than the circuits which already suggested in the literature. This newly designed neuron circuit can produce well known spike types. In addition, the Fourier analyses of various output signals of designed neuron circuit showed the idea of that the neuron can be used as a circuit element in special applications. Moreover, in the study, sodium and potassium channels, which were commonly used in Hodgkin-Huxley (HH) circuit, were designed as a memristor based. This means that, the present memristor equations were modified to model the sodium and potassium channels. Finally, sodium and potassium channels were implemented using one of the previous memristor emulator circuits which designed the first part of the theses. Presented models and circuits were verified with both simulations and experiment.