Tünelcilikte risk yönetimi ve sigorta
Risk management and insurance in tunnelling
- Tez No: 444178
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında ''Tünelcilikte Risk Yönetimi ve Sigorta'' uygulamaları araştırılmıştır. Tünel projeleri yüksek meblağlı projelerdir. Her tünel projesinde işin idaresi (işveren) ihale şartnamelerine ihaleye girecek yüklenicilerden ''all risk'' sigortası yani her türlü olayı kapsayan tam kapsamlı bir sigorta şartını koymaktadır. Maden mühendisliği bölümleri tünelcilikte aktif olarak çalışan bir bölümdür fakat konu ile ilgili olarak şimdiye kadar hiçbir maden mühendisliği programında yapılan yüksek lisans tez çalışması olamaması ve konunun tünel projeleri için çok önemli olmasından dolayı bu tez çalışması yapılmıştır.Tez kapsamında birinci bölümde risk yönetimi başlığı altında, risk, risk türleri, belirsizlik ve risk yönetimi anlatılmıştır. İkinci bölümde sigorta uygulamaları başlığı altında, ilk olarak sigortacılığın tanımı yapılmış, sigortacılıkta risk kavramı incelenmiş, daha sonra tünellerde olabilecek risk çeşitleri incelenmiş, daha sonra geçmişten günümüze meydana gelen tünel hasarları ve bunların sonuçları araştırılmış, son olarak tünelcilik sektöründe sigorta uygulamalarına yer verilmiştir. Son bölümde yapılan araştırmalara ve kazanılan deneyimlere göre tünelcilik sektöründe olabilecek bir ''all risk'' sigortası örneği için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ''Tunneling Risk Management and Insurance '' practices have been investigated. Tunnel project are high sums project. Each tunnel project in the management of business (employer) of the contractor will be tendered into the tender specifications 'all risk' insurance that shows the full comprehensive insurance requirement covering all kinds of events. Mining engineering department is a department is actively working on tunneling, but due to issues regarding so far no mining engineering program cannot be master's thesis done and it is very important for the tunnel project subject were made in this thesis. The thesis under the title of the first part of risk management, risk, types of risk, uncertainty and risk management are described. In the second chapter under the title insurance practices, first made the definition of insurance, examined the concept of risk in insurance, then examined the types of risk that may happen in the tunnel, then the tunnel damage occurring from the past and researched their results, are included to finally tunneling sector in the insurance application. In the last section according to the research and the experience gained in the tunneling industry will be an 'all risks' insurance recommendations are presented for example.