Comparison of energy production between observed and predicted wind speed series with artificial neural networks
Yapay sinir ağlarıyla yapılmış rüzgar hızı tahmin ve gözlem serilerinden enerji üretim hesabı karşılaştırması
  1. Tez No: 444194
  2. Yazar: COŞKUN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Rüzgar enerji için yapılan tahmin modelleri birkaç yaklaşımdan oluşan fiziksel yöntemlerdir: küresel ölçeklerden yerel ölçeklere olan sayısal yöntemler, topluluk tahmini, yükseltme ölçek küçültme yöntemleri ve istatistiksel metotlar-öğrenme sistemleri. İnsan beyninin öğrenme yapısının tanınmasından sonra, yapay sinir ağları diye adlandırılan yeni bir çalışma alanı doğmuştur. Bir sinir ağı, belirli bir problemi çözmek için beyin yapısına benzer şekilde çalışan bazı elektronik parçalar ya da özel bir yazılım kullanılarak uygulanan yapılardır. Bu proje kapsamında, yapay sinir ağları oluşturmak için Matlab ANN kodları kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, gözlemlenen yapay sinir ağları kullanılarak tahmin edilen rüzgar hızı verileriyle, gözlemlenen rüzgar hızı verileri karşılaştırılarak; oluşturulan yapay sinir ağlarının performans analizi yapılmıştır. Ayrıca, WAsP programı kullanılarak gözlemlenen ve tahmin edilen rüzgar hızı verilerinden enerji hesabı yapılmıştır. Diğer bir bölümde ise, en iyi performansa sahip yapay sinir ağı kullanılarak ileriye dönük kısa dönemli rüzgar hızı tahmini yapılmıştır. Proje kapsamında kullanılan rüzgar hızı ve rüzgar yönü verileri 2001-2004 tarihleri arasında, İTÜ Maslak Kampüsü'nde gözlemlenmiş verilerdir.
Özet (Çeviri)
Making a prediction model on possible wind energy systems is a physical modelling including several approaches: numerical methods from global to local scales, ensemble forecast, upscaling and downscaling methods; the prediction is implemented also with statistical methods and learning machines, or benchmarking techniques and uncertainty analysis. After recognizing the structure of human brain computation, a new studying area of artificial neural networks conducted. A neural network is a structure, which is modelled according to the brain performing system on a particular task to solve and neural network can be applied using either some electronic parts or designing a model thanks to using of software. During this study, Matlab ANN codes used in order to design artificial neural networks. During the first part of the calculation performance analysis of ANN was studied, by making a comparison between observed wind speed data and predicted wind speed data by the designed network. Additionally, energy calculation was studied considering both observed wind speed data and predicted data by using WAsP (Wind Atlas Analysis and Application Program). Furthermore, the best network was used for short term future prediction of wind speed. During the project, ITU Maslak Campus wind speed and direction data are used which have been observed between the years of 2001 and 2004.