Mühendislik hesaplamaları için masaüstü kişisel bilgisayar bileşenleri ile giriş seviyesi yüksek başarımlı hesaplama sisteminin kurulumu
Setting up entry level installation of high performance computing systems with desktop personal computers components for engineering calculations
- Tez No: 444313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL MURAT ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde yazılım ve donanım teknolojilerinde hızlı değişimler yaşanmaktadır. Donanım alanındaki gelişmeler yazılımın gerisinde kalmaktadır. Özellikle ar-ge çalışmalarında kullanılacak yazılımlar için çok güçlü ve hızlı donanımlara ihtiyaç bulunmaktadır. Ar-ge çalışmalarında sayısal işlem ve hesaplamaların kısa sürede tamamlanarak sonuçlandırılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla yüksek başarım elde etmeye yönelik hazırlanmış özel bilgisayar sistemleri üzerinde çalışacak sayısal hesaplamalar da özel metotlar ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem günümüzde paralel hesaplama olarak bilinmektedir. Bu yöntem için oluşturulan özel sistemlere ise Yüksek Başarımlı Hesaplama Sistemi veya bilinen adıyla Süper Bilgisayar denilmektedir. Geçtiğimiz 50 yılda yüksek başarımlı hesaplama sistemleri, mühendislik, tıp, kimya, fizik gibi pek çok bilim dalında zor, zaman alıcı problemlerin çözümünde kullanılmaktadır. Bu bilgisayarlar, hesaplama gücü olarak kişisel masaüstü bilgisayarlardan binlerce kat daha hızlı olabilmektedir. Ülkemizde süper bilgisayar oluşturma çabaları 2000'li yılların başında başlamıştır. Halen ülkemizin en hızlı bilgisayarı, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezinde bulunmaktadır. Bu bilgisayar 374 düğüm, 2724 çekirdekten oluşmakta ve saniyede 6 trilyondan fazla işlem yapma kapasitesine sahiptir. Yüksek başarımlı hesaplama sistemleri sunucu bilgisayarlarla ve özel seçilmiş ağ bileşenleriyle yüksek maliyetlerle kurulabilmektedir. Bu çalışmada düşük bütçeli masaüstü bilgisayar bileşenleriyle giriş seviyesi yüksek başarımlı hesaplama sisteminin kurulması gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Today, technology is experiencing rapid changes in software and hardware. Hardware is falling behind the developments in the field of software.Especially very strong and fast hardware is needed for software to be used in R&D work. It is important that finalization of digital transactions and calculations completed in a short time in R&D. For this purpose, it prepared for obtaining high-performance computing systems to run on specific numerical calculations are carried out using special methods. This method is known as parallel computing today. In the special scheme for this method it is called High- Performance Computing Systems Supercomputer with or known. Over the past 50 years, high-performance computing systems are used in engineering, medicine, chemistry, physics and difficult areas of science for solving the problem of time-consuming. These computers, computing power as a desktop personal computer can be thousands of times faster. In our country, the effort to build supercomputer began in the early 2000s. Currently, the fastest computer in our country, Istanbul Technical University, located in the National High-Performance Computing Centre is located on-site. This computer has the capacity to process more than 6 billion per second consists of 1000 processor. High-performance computing systems can be installed with the high cost of server computers and specially selected network components. In this study, the entry-level computer with a low-budget component was performed to establish the high-performance computing systems.