Kişisel bilgisayarlar için elektrik enerjisi sistemleri analiz modülü
  1. Tez No: 47139
  2. Yazar: MURAT SONGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Karmaşık yapılarından ötürü, elektrik enerji sistemlerinin analizi, daima zaman isteyen bir çalışma olmuştur. Bilgisayar endüstrisinde meydana gelen ilerlemeler, bu sistemlerin analiz ve planlamasına kolaylıklar sağlamış, çok bilinmeyenli denklemlerin hızlı bir şekilde çözümlenmesine yardımcı olmuştur. Özellikle son yıllarda mikro bilgisayarlarda sağlanan gelişmeler, benzer bir sistemin masa üstü bilgisayarlar üzerinde de incelenebilmesine olanak sağlamıştır. Bugüne değin, masa üstü bilgisayarlarda elektrik enerji sistemlerinin analizinde kullanılmak amacıyla pek çok yazılım hazırlanmış ve piyasaya sürülmüştür. Bunların çoğu ticari amaçlarla hazırlanmış pahalı yazılımlar olup elektrik enerji sistemleri üzerine çalışma yapan ticari şirketlere hizmet vermek amacıyla yapılmışlardır. Bu çalışmada da, elektrik enerji sistemlerinin analizinde kullanılmak üzere bir yazılım paketi geliştirilmiştir. Diğerlerinden farklı olarak, bu paket ticari anlamda bir analizden çok, elektrik enerji sistemleri üzerine çalışma yapan öğrencilere yardımcı olmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada üretilen yazılımın, elektrik enerji sistemleri derslerine yardımcı bir laboratuar çalışması olarak kullanılması mümkündür. Hazırlanan yazılımda, elektrik enerji sistemleri analizinin temel konulan olan yük akış analizi, hata analizi, kararlılık analizi ve empedans hesaplamaları yapan birimler oluşturulmuştur. Bu birimler, özellikle ders kitaplarında bulunan problemlerin çözümüne uygun veri giriş-çıkışı hedef alınarak yapılmışlardır. Bu çalışma, sayısal analiz konusunda bir standart haline gelmiş olan MATLAB yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, bu çalışmayı kullanacak öğrencilerin böyle bir çalışmanın nasıl hazırlandığını incelemelerine de fırsat verilmiştir. Ayrıca bu çalışma, MATLAB yazılımını çalıştıran herhangi bir bilgisayar ortamında hizmet verebilir şekilde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of their complex nature, analysis of electric power systems has always been a time consuming study. Developments in computer industry has brought convenience in analysis and planning of electric power systems by providing fast solutions to multivariable equations. Especially, the recent developments in micro-computers has enabled the study of such a system on a small desktop computer. There are many software packages for performing analysis of electric power systems on the market today. Most of them are expensive commercial programs that are aimed for serving commercial companies working on electric power systems. Another software package, performing analysis of electric power systems, has been developed in this study. Differentiating from other packages, this package is designed for the use of undergraduate students studying on power systems. It is possible to use the software developed as a laboratory course to support electric energy systems courses. Four major subjects of electric power systems have been studied in this software package: Load-Flow Analysis, Fault Analysis, Transient Stability Analysis and Impedance Calculations. All four units are prepared so that data input and output formats will be compatible with the exercises provided on the textbooks concerning electric power system studies. The software package developed in this study is realized on MATLAR, operating environment, which has become a standard on numerical analysis applications. This will enable the students using this application to have a closer look at how such a software is written. Also using MATLAB source code, the software developed will have the chance to operate on any type of computer that could run the MATLAB software.