Performance assessment of a reinforced concrete frame retrofitted with fiber reinforced polymer sheets
Fiber takviyeli polimer ile güçlendirilen betonarme çerçevenin performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 444403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda, yeni yapılarda veya mevcut yapıların güçlendirilmesinde, fiber takviyeli polimer (FRP) kompozitlerin kullanımı dünya çapında ilgi görmektedir. Bu çalışmada, FRP kompozit kullanımının, 5 katlı betonarme bir çerçevenin sismik performansını artırmadaki etkinliği araştırılmıştır. Bunun için, sadece düşey yüklere göre tasarlanmış betonarme bir çerçeve örnek yapı olarak seçilmiştir. Yapının performansını arttırmak için, cam fiber takviyeli polimer (GFRP) kompozit malzeme, kolon ve kirişlerin kapasitelerini arttırmak amacıyla uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan FRP levhalar 3241 MPa çekme dayanımına ve her tabaka 0.589 mm kalınlığa sahiptir. Kompozit malzeme mevcut çerçevenin yanal yük direncini arttırmak için tüm kiriş ve kolonların uç bölgelerinde uygulanmıştır. FRP uygulanmış ve uygulanmamış yapının performansları doğrusal olmayan statik ve doğrusal olmayan dinamik analizler yoluyla incelenmiştir. 0.25g, 0.30g ve 0.35g ivme değerleri için talep depremleri, modifiye edilmiş ivme ötelenme tepki spektrumları (MADRS) formatında ve kapasite eğrileri ise ivme ötelenme tepki spektrumları (ADRS) formatında oluşturulmuştur. Ayrıca, deprem ivmesi altında elde edilen maksimum katlar arası ötelenme oranının katlara bağlı değişimi, maksimum kat yer değiştirmeleri, zamana bağlı ötelenme değişimleri ve yapısal elemanlardaki plastikleşmeler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In new construction or retrofitting of existing structures, fiber reinforced polymer (FRP) composites have gain substantial worldwide interest over the past few decades. In this study, the effectiveness of using FRP composites to enhance the seismic performance of a 5 story reinforced concrete frame was investigated. For this, a gravity load designed bare frame was chosen as a case study. To upgrade the performance of the structure, glass FRP sheets were applied with the aim of increasing the capacity of the beams and columns. The FRP sheets utilized in this study have a tensile strength of 3241 MPa and thickness of 0.589 mm per layer. They were applied at the end regions of all beams and columns for increasing lateral load resistance of the bare frame. The performances of the structure with and without FRP application were examined through nonlinear static and nonlinear dynamic analysis. The capacity curves in terms of acceleration displacement response spectra (ADRS) format and modified ADRS demand plots (MADRS) for a demand earthquake with base accelerations of 0.25g, 0.30g, and 0.35g were studied. Additionally, the variation of maximum inter-story drift ratio, story displacement, drift time history, and plastifications were evaluated comparatively by using earthquake motions.