Modeling and implemention of variable frequncy drive based on open-loop volt/hertz
Açık döngü volt ve frekansa dayalı değişken frekans sürücünün modellenmesi ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 444444
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tek veya üç fazlı sincap kafesli motorlar toplam üretilen elektrik enerjisinin yarısından fazlasını tüketen endüstriyel uygulamalarda çoğunlukla kullanılan motorlardır. Endüksiyon motorlar tam hızlarında sadece dalgalı akıma bağlı iken çalışabilirler. Ancak, sincap kafesli motorların hız kontrolü değişken akış kontrolü gerektiren (hava, su ve kimyasal sıvı) birçok endüstriyel uygulamalar için önemlidir. Gerilim kaynaklı dönüştürücü ile geliştirilmiş hız kontrol yöntemi asenkron makinaların hız kontrolü için popüler bir yöntem haline gelmiştir. Bu tezin amacı, Sinüs Darbe Genişlik Modülasyonu (SDGM), Üçüncü Harmonik Enjeksiyon Darbe (ÜHEDGM) ve Uzay Vektör Darbe Genişlik Modülasyon(UVDGM) gibi üç tip inverter anahtarlama teknikleri ile bir AC sürücünün modellenmesi ve gerçekleştirilmesidir. Bu teknikler gerilim kaynak inverter (GKI) ve (Volt / Hertz) prensibi ile açık-döngü hız kontrolörüne dayanmaktadır. Üç anahtarlama teknikleri ve açık-döngü (Gerilim /Hertz) kontrolü birbiri ile karşılaştırılmıştır. AC tahrik sistemi için matematiksel model geliştirilmiştir. Ayrıca, model üç anahtarlama teknikleri ile açık çevrim hız kontrol sisteminin performansını değerlendirmek için bir yazılım ile benzetimi yapılmıştır. Benzetim modellerinden elde edilen sonuçların karşılaştırılması; değişken hız takibi, yük bozucu ve inveter çıkış parametreleri (gerilim, akım toplam harmonik bozulma) açısından AC- tahrik sisteminin performansında iyileştirme olduğunu gösterdi. Sonuçlar matematiksel modelin doğru ve uygulanabilir olduğunu ilaveten kullanıcıların gereksinmelerini karşılamak için elde edilebilir olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tezde, sinüs darbe genişlik modülasyonu tekniği ile AC-tahrik sisteminin pratik bir modeli hayata geçirilmiştir. Pratik model 3-fazlı sincap kafesli indüksiyon motorun sürülmesi ve kontrolü için kullanılan güç elektroniği modülünü (HY-DQ Inverter v 2.0) taklit eder. Bu pratik model tamamen uygulanır niteliktedir ve kesin sonuçlar elde edilmektedir. Deneysel sonuçlar yük tarafında ölçülen gerilim değerine ve gerçek yükteki rotor hızına dayalıdır. Sonuçlar çıkış gerilim dalga şeklinden ve rotor hızından sistem performansının tatmin edici olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
A single or three -phase squirrel cage motors are one of mostly used in many industrial applications this motors consuming more than half of the total generated electrical energy .The Induction motors can run only at their full speed when they are attached to the AC supply. However, speed control of squirrel cage motors is important to many industrial applications that require variable flow control of fluid (air, water and chemical liquid). Speed control method that has been developed with voltage-source inverter become a popular method for the speed control of induction machines. The purposes of this thesis are to model and implement an AC-Drive, by three type inverter switching techniques as Sinusoidal Pulse width Modulation (SPWM), Third Harmonic Injection Pulse Width Modulation (THIPWM), and Space Vector Pulse Width Modulation (SVPWM). These techniques are based on Voltage-Source Inverter (VSI) and open- loop speed controller, with principle (Volt/Hertz). The three switching techniques and open-loop (Volt/Hertz) control are compared with each other's. The mathematical model has been developed for AC-drive system. Also, the model has been simulated by a software to evaluate the performance of open-loop speed control system with three switching techniques. The results indicate that the mathematical model is accurate and practicable, also achieved to satisfy the requirements of the users. Moreover, in the thesis, a practical model of AC-Drive with SPWM technique has been realized. The practical model imitates to conceptions of power electronic module, (HY-DQ Inverter v 2.0) module used to control and drive of the three phase squirrel cage induction motor. This practical model has quality of completely implemented and exact results are obtained. The experimental results are based on the voltage measured in load side and rotor speed with actual load (1-hp IM). These results have shown satisfactory performance of the system from output voltage waveform and rotor speed.