Smart sustainable building-city integration evaluation model (SSB-CIEM)
Akıllı sürdürülebilir bina-şehir bütünleşmesi değerlendirme modeli (ASB-ŞBDM)
  1. Tez No: 961749
  2. Yazar: FATMA HANDAN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Şehirler dünya nüfusunun %55'inin yaşadığı yerler olsa da, iş ve eğitim gibi alanlarda daha iyi fırsatlar bulmak için bu rakamın 2050 yılına kadar %68'e çıkması bekleniyor. Şehirlerdeki bu hızlı ve kontrolsüz nüfus artışı, doğal kaynakların tükenmesini hızlandırmıştır. Bu durumun oluşmasında en önemli faktörlerden biri, şehirlerdeki inşaat faaliyetlerinin hızlanması ve buna bağlı olarak göz ardı edilemez doğal kaynak tüketimidir. Kentleşme ve tüketim oranlarındaki bu önemli artış, 1970'lerden itibaren uluslararası politikaları zorunlu kıldı ve politika yapıcılar sürdürülebilir kalkınma kavramından bahsetmeye başladılar. Ülkeler, iş birliği içerisinde uluslararası politikaları ve araştırmaları desteklerken, küresel ısınmanın ortadan kaldırılması ya da etkilerinin en aza indirilebilmesi için, akıllı ve/veya sürdürülebilir bina-şehir pratiklerinin gerekliliğine inandılar.“Bina”ve“şehir”için“akıllı”ve“sürdürülebilir”kavramları bir madalyonun iki yüzü gibi birbirinden ayrılmaz parçalardır ve“akıllılık”, yöntem ve teknolojilerle“sürdürülebilir hedeflere”ulaşmada etkinliği sağlayabilir. Ancak bir şehrin ya da binalarının ayrı ayrı akıllı ya da sürdürülebilir olması, tam manasıyla akıllılık ya da sürdürülebilirliği sağlayamaz. Bina ve şehirlerin akıllı ve sürdürülebilir kapasitelerinin inşaatta kullanılan en son dijital teknolojiler yardımı ile birlikte çalışabilirliği, akıllı sürdürülebilir bina-şehir bütünleşmesini sağlamanın bir yoludur. Mevcut şehir yönetim sistemleri, bütünleşik akıllı sürdürülebilir bina-şehir konseptinin sistematik olarak ele alınmasının sürdürülebilirliğe sağlayacağı potansiyel faydaları göz ardı eder. Binalar ve şehirlerin akıllı sürdürülebilirliği ayrı araçlar ile değerlendirilir. Bu nedenle bu doktora tezi, bütünsel ve sistematik bir Akıllı Sürdürülebilir Bina-Şehir Bütünleşmesi Değerlendirme Modeli (ASB-ŞBDM) kurmayı amaçlar. İlk olarak, kalitatif ve kantitatif (bibliyometrik analiz) araştırma yöntemlerinin her ikisini birden içeren ayrıntılı ve güncel sistematik literatür taraması yapılmıştır. Bu kapsamlı literatür taramasının birinci bölümü ile, akıllı sürdürülebilir bina-şehir arakesitindeki alanlar ve göstergelerin belirlenmesi için, akıllı sürdürülebilir bina ve şehir değerlendirme araçları derinlemesine analiz edilmiş ve kavramsal bir ASB-ŞBDM çerçevesi çizilmiştir. Sistematik literatür taramasının ikinci bölümünde ise, inşaatta yararlanılan bütünleşik YBM (yapı bilgi modellemesi), CBS (coğrafi bilgi sistemi) ve birlikte çalışan dijital teknolojiler derinlemesine araştırılmış; ASB-ŞBDM alan ve göstergelerinde kullanımları analiz edilmiştir. Literatür taramasını takiben sıklık analizi yapılarak, taslak Akıllı Sürdürülebilir Bina-Şehir Bütünleşmesi Değerlendirme Modeli hazırlanmıştır. Modelde altı ana alan altında gruplandırılmış 36 alt başlık (gösterge) vardır. Bu alanlar: akıllı sürdürülebilir dayanıklılık, akıllı sürdürülebilir çevre, akıllı sürdürülebilir yönetim, akıllı sürdürülebilir estetik, akıllı sürdürülebilir hareketlilik ve akıllı sürdürülebilir sağlık-refah (ASD, ASÇ, ASE, ASY, ASH ve ASSR)'tır. Göstergeler, literatürdeki akıllı veya sürdürülebilir bina-şehir değerlendirme modellerinde/araçlarında yaygın olarak yer alan göstergelerden, bir binanın yaşam döngüsü boyunca (planlama, inşaat, işletme ve yıkım)“bina-şehir bütünleşmesi potansiyeli taşıyanlardan”seçilmiştir. Göstergelerin temsil gücü, binaların şehir ile ilişkili göstergelerinden diğer bir deyişle bina-şehir kesişimindeki alanlardaki uygulamalardan gelir. ASB-ŞBDM bütünleşme değerlendirme ölçeği, literatürde binalar ve şehirlerin yönetim sistemlerinde öne çıkan iki temel teknolojiye; YBM (yapı bilgi modellemesi) ve CBS (coğrafi bilgi sistemi) odaklanmıştır. YBM, inşaat sektöründe yapıların temsilini ve proje teslim süreçlerini dijitalleştirmede kullanılan bir araçtır. CBS, coğrafi verileri işleyerek, mekansal referanslı verileri yakalayan, depolayan, bütünleştiren, işleyen, analiz eden ve görüntüleyen bir bilgi sistemi teknolojisidir. Binaların (mikro ölçekli) fiziksel-coğrafi bilgilerini kentsel sistemlerle (makro ölçekli) birleştirmek için YBM verileri ve CBS verilerini bütünleştirmek, akıllı sürdürülebilir şehirlere bütünsel yönetim yaklaşımı için gelişmiş bir metodoloji sunar. Bu kabulle, akıllı sürdürülebilir bina-şehir bütünleşmesi alanlarına ait göstergeleri değerlendirmek üzere hazırlanan beş seviyeli bütünleşme değerlendirme ölçeği şöyledir: 1. Veri kullanılmamaktadır, 2. YBM verisi veya CBS verisinden biri kullanılmaktadır, 3. YBM verisi ve CBS verisi ayrı ayrı kullanılmaktadır, 4. YBM verisi ve CBS verisi kısmen bütünleşik bir şekilde kullanılmaktadır, 5. YBM verisi ve CBS verisi tamamen bütünleşik bir şekilde kullanılmaktadır. ASB-ŞBDM, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Akıllı Şehirler Dairesi Başkanlığı personellerinden oluşan bir uzman paneli tarafından değerlendirilerek, tüm alan ve göstergelerin modelde kullanılmasına karar verilmiştir. Taslak ASB-ŞBDM'nin geçerlilik ve güvenirlik testlerinin yapılabilmesi için, modelin bir anket ile mimar, mühendis ve şehir plancılarını kapsayan Türkiye'deki inşaat sektörü profesyonellerince değerlendirilmesi planlanmıştır. Profesyonellerden, hazırlanan ASB-ŞBDM'nin içerdiği alan ve göstergeleri, projelerinde YBM/CBS kullanım durumlarına göre değerlendirmeleri beklenmiştir. ASB-ŞBDM'yi test etmek için, veri toplama aracı olarak Google Formlar kullanılarak çevrimiçi bir anket yürütüldü. Anket titizlikle tasarlandı ve üç bölümden oluşturuldu. İlk bölümde demografik sorular ve YBM/CBS aşinalığı yer alırken, ikinci bölümde Türkiye'deki inşaat sektörü profesyonellerinin projelerinde, ASB-ŞBDM alanlarındaki (ASD, ASÇ, ASE, ASY, ASH ve ASSR) olgunluk düzeyi ölçüldü. Üçüncü bölümde ASB-ŞBDM göstergelerinin (36 gösterge) bütünleşme ölçeğine göre değerlendirilmesi beklendi. Bu bölümler ASB-ŞBDM'yi test etmek için gerekli verileri sağlamıştır. Toplanan veriler başlangıçta SPSS kullanılarak analiz edildi. Verilerin normal dağılım göstermediği varsayıldığından, en yüksek doğruluk düzeyini sağlamak için parametrik olmayan testler kullanıldı. Toplanan ve düzenlenen veri kümesinde bir güvenirlik testi (Cronbach'ın Alpha katsayısı) gerçekleştirildi. Daha sonra tüm örneklem için nonparametrik tek örneklemli Wilcoxon İşaretli Sıra Testi ile bir karşılaştırma testi gerçekleştirildi. Tüm alanlar ve göstergeler için varsayımsal medyan 4 olarak belirlenirken, gözlenen medyan önemli ölçüde daha düşüktü: SSMa2 göstergesi için (YBM veya CBS verilerinin kullanımını gösterir) 2 olarak kaydedilirken, diğer tüm alanlar ve göstergeler için 1 olarak kaydedildi ve bu sonuçlar veri kullanımının eksikliğini gösterdi. Kruskal-Wallis tek yönlü ANOVA ve Mann-Whitney U Testi de dahil olmak üzere nonparametrik testler, bütünleşik akıllı sürdürülebilir bina-şehirde, YBM ve CBS teknolojilerinin kullanımına ilişkin sektörlerin cevaplarının ortalamalarını karşılaştırmak için kullanıldı. Önemli bulgular, ortalama sıralamalardaki küçük farklılıklara rağmen, kamu sektörü profesyonellerinin değerlendirilen tüm göstergeler için sürekli olarak daha yüksek ortalamaya sahip olduğunu ortaya koydu. Değerlendirme sonuçlarında bazı göstergeler önemli bir fark göstermese de, bazı göstergeler için kamu ve özel sektör arasında önemli bir fark olduğu sonucuna varıldı. Ancak altı ana alanın (olgunluk) değerlendirme sonuçlarına göre, YBM-CBS verilerinin kullanımı açısından kamu ve özel sektör arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu doktora tezinde, ASB-ŞBDM'nin güvenirliği ve geçerliliğini test etmek için kavramsal bir yapısal eşitlik modeli (YEM) hazırlanmıştır. Bu başlangıç modeli, yedi gizli değişken ve 42 gözlemlenen değişkenden oluşmaktadır. Gizli değişkenler: Akıllı Sürdürülebilir Dayanıklılık (ASD), Akıllı Sürdürülebilir Çevre (ASÇ), Akıllı Sürdürülebilir Estetik (ASE), Akıllı Sürdürülebilir Yönetim (ASY), Akıllı Sürdürülebilir Hareketlilik (ASH), Akıllı Sürdürülebilir Sağlık-Refah (ASSR) ve Akıllı Sürdürülebilir Olgunluk (ASO)'dir. ASYve ASO ekzojen bağımlı değişkenlerken; ASD, ASÇ, ASH, ASE ve ASSR endojen bağımsız değişkenlerdir. Kavramsal yapısal eşitlik modeline uygun olarak toplam altı hipotez geliştirildi. Bu hipotezler, Türk inşaat sektörü profesyonelleri arasında akıllı sürdürülebilir bina-şehir bütünleşmesi alanlarında (ASD, ASÇ, ASE, ASY, ASH ve ASSR), YBM-CBS teknolojilerinin kullanımının akıllı sürdürülebilir binaların ve şehirlerin yönetim bütünleşmesine ve bütünleşme olgunluğuna etkisini test etmek üzere kurulmuştur. Hipotezleri test etmek için SmartPLS programından yararlanılarak, KEKK-YEM-Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (Partial Least Square Structural Equation Modeling-PLS-SEM) hazırlanmıştır. KEKK-YEM yeni geliştirilen keşfedici çalışmalarda daha çok tercih edilir. Bunun yanı sıra, düşük örneklem ile çalışabilir, tek sorulu ölçeklerle analiz yapabilir, standartlaşmış genel kabul gören model uyum ölçütleri yoktur ve toplanan verilerin normal dağılımını zorunlu tutmaz. Dahası gizil ve gözlenen değişkenler arasındaki ilişkiyi yansıtıcı ve biçimlendirici yollar ile sunabilir. KEKK-YEM'in ASB-ŞBDM için toplanan verinin özelliklerine uyması, güvenirlik ve geçerlilik testleri ile modelde yer alan yapılar arasındaki ilişkileri açıklamadaki güçlü yönleri, ASB-ŞBDM 'nin yansıtıcı ölçüm modellerini ve yapısal modelini test etmek için uygun bir tercih olduğunu gösterir. ASB-ŞBDM için toplanan veriler kullanılarak KEKK-YEM'in oluşturulması, titiz güvenirlik ve geçerlilik değerlendirmeleriyle birlikte, modelin bileşenleri arasındaki karşılıklı ilişkileri açıklığa kavuşturur. Cronbach'ın Alfası, bileşik güvenirlik, ayırt edici geçerlilik ve çoklu doğrusallık testlerinin sonuçları doğrultusunda, literatürde yer alan eşik değerleri sağlamak üzere revize edilir. Uyarlanmış KEKK-YEM, son durumda 24 gözlenen değişkenle birlikte, bir birleşik yapı olan“ASSR-ASH-ASE”, ve dört diğer yapı“ASD, ASÇ, ASY, ASO”olmak üzere beş gizli değişkenden oluşur. ASB-ŞBDM'in analizi için hazırlanan KEKK-YEM'in modifiye edilmesi, kurulan altı hipotezin de basit değişiklik içeren yeniden düzenlenmesini gerektirmiştir. ASB-ŞBDM için hazırlanan model son durumda dört hipotez üzerine kurulmuştur. Bu hipotezler, ASSR-ASH-ASE, ASD ve ASÇ'nin ASY üzerine olumlu etkisi ve ASY'nin ASO üzerine olumlu etkisi olduğunu savunur. Bu doktora tezi güvenirlik ve geçerlik testlerinden başarı ile geçmiş; KEKK-YEM analizinden elde edilen sonuçlar kurulan dört hipotezi de desteklemiştir. Bulgular, Türk inşaat profesyonellerinin akıllı sürdürülebilir bina ve şehir bütünleşme alanlarında kullanılan bütünleşik YBM/CBS teknolojilerinin, ASY üzerinde açıklayıcı gücünü ve etkisinin olumlu olduğunu göstermektedir. Özellikle, Akıllı Sürdürülebilir Sağlık-Refah (ASSR), Akıllı Sürdürülebilir Hareketlilik (ASH) ve Akıllı Sürdürülebilir Estetik'in (ASE) birleşik etkisinin Akıllı Sürdürülebilir Yönetim (ASY) üzerinde en önemli olumlu etkiye sahip olduğu bulunmuştur (Hipotez 3 desteklendi). ASSR, ASH ve ASE boyutlarının entegrasyonu, yönetim uygulamalarını şekillendirmede temeldir. Kentsel alanların dijital dönüşümü sırasında kullanıcı refahını, kapsayıcı hareketliliği ve çevresel estetiği önceliklendirmenin önemini vurgular. Hipotez 1 ve hipotez 2'nin test sonuçları, ASR'nin ve ASE'nin de ASY üzerinde olumlu etkisinin olduğunu gösterir (Hipotez 1 ve hipotez 2 desteklendi). Öte yandan, bütünleşik YBM ve CBS yönetim olgunluğunun (ASY) genel olgunluk algısı (ASO) üzerinde olumlu bir etkisi olmasına ragmen (Hipotez 4 desteklendi), açıklayıcı gücü nispeten düşüktür. Bu bulgu, algılanan olgunluk seviyeleri (altı ana alan) ile gözlemlenen gerçek olgunluk seviyeleri (gösterge seviyesi) arasındaki farklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu sonuçlar, Türkiye'de bakanlıkların YBM ve CBS kullanımı ile ilgili çalışmalarının hali hazırda devam ettiği göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Diğer taraftan yine bakanlıkların standartlaştırılmış ve bütünsel bütünleşik akıllı sürdürülebilir bina-şehir uygulamaları oluşturmak için çalışmalarının da devam ettiği bilinmektedir. Bu doktora tezinin bulguları, akıllı sürdürülebilir binaların ve şehirlerin bütünleşmesini iyileştirmek için bilgi teknolojileri/dijital teknoloji altyapısının geliştirilmesinin ve bütünleşik YBM ve CBS kullanımının artırılmasının öneminin altını çizmektedir. Bunu başarmak için atılabilecek adımlar arasında üniversitelerde eğitim programları oluşturmak, akıllı sürdürülebilir teknolojileri ve uygulamaları teşvik etmek için standartlar belirlemek ve finansal teşvikler uygulamak yer almaktadır. Ek olarak, ASB-ŞBDM girişimi, binaları şehir altyapısıyla bütünleştirme potansiyelini araştırarak kentsel gelişimi artırmayı ve şehir hizmet programlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu girişimin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yönetilen altyapı ve üstyapı projelerine yapılan yatırımlar için bir yol haritası görevi görmesi bekleniyor. Bakanlık, bu modelden faydalanarak, şehir yönetiminde söz sahibi olan büyükşehir ve ilçe belediyeleri için stratejiler formüle edebilir. ASB-ŞBDM, bütünleşik akıllı sürdürülebilir bina şehirler için altyapıya yatırım kararlarını destekleyebilir. Ayrıca, kamu, özel ve akademi arasında iş birliği yoluyla yenilikçi projelere ilham verebilir.
Özet (Çeviri)
The urban landscape is undergoing a significant transformation, with cities currently housing 55% of the world's population, a figure projected to reach 68% by 2050. This increase is driven by individuals seeking enhanced opportunities in both work and education. However, this rapid urbanization has led to the depletion of natural resources, primarily due to the construction sector's high resource consumption and unsustainable growth patterns. Since the 1970s, there has been a growing emphasis among policymakers on sustainable development. International collaboration has been critical in developing policies and research that promote smart and sustainable building and urban practices. Such initiatives are crucial for mitigating the impacts of global warming and enhancing the quality of urban life. The terms“smart”and“sustainable”are intrinsically linked, representing two facets of a comprehensive approach to urban and building development.“Smartness”plays a vital role in enhancing the effectiveness of sustainability initiatives through innovative methods and technologies. Despite the potential advantages of an integrated approach to smart sustainable building and urban development, these benefits are often underappreciated. Achieving either“smart”or“sustainable”design in isolation fails to unlock the full potential of these concepts. Therefore, it is imperative that smart and sustainable features of buildings and cities synergize, supported by advanced digital technologies in construction. This thesis proposes a systematic evaluation framework for integrating smart sustainable building-city concepts. Such an integration evaluation involves assessing the current state of digital technology usage to identify opportunities. Through a comprehensive literature review and frequency analysis, the proposed model encompasses thirty-six indicators categorized under six areas. Following this, an expert panel convened by the Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change validated these areas. The identified areas are: 1. Smart Sustainable Resilience (SSR), 2. Smart Sustainable Environment (SSE), 3. Smart Sustainable Management (SSMa), 4. Smart Sustainable Aesthetics (SSA), 5. Smart Sustainable Mobility (SSMo), 6. Smart Sustainable Welfare and Well-Being (SSWW). Indicators are derived from prevalent tools within the literature related to smart and sustainable evaluation, specifically focusing on their applicability throughout the building lifecycle, which includes planning, construction, operation, and demolition. The strength of these indicators lies in their relevance at the intersection of building and urban development, facilitating a more integrated approach to smart sustainability. In the digital age, achieving smart and sustainable integration in construction can be accomplished through the use of Building Information Modeling (BIM) and Geographic Information Systems (GIS). BIM is a tool used in the construction sector to create digital representations of building designs and streamline project delivery processes. In contrast, GIS is a technology that processes geographical data, allowing for the capture, storage, integration, processing, analysis, and display of spatially referenced information. Integrating BIM and GIS combines the physical and geographic information of buildings (microscale) with urban systems (macroscale) to provide an advanced methodology for a comprehensive management approach to smart sustainable cities. This doctoral thesis aims to evaluate the maturity of construction professionals in Türkiye regarding the integration of smart sustainable building and city concepts using BIM and GIS throughout the building life cycle. It is expected that these professionals will evaluate the integration of Smart Sustainable Building-City based on the availability of both physical and digital infrastructure within their city and projects. To evaluate the indicators of this integration, five levels of questions have been prepared: 1. Data is not utilized, 2. Either BIM data or GIS data is utilized, 3. BIM data and GIS data are used separately, 4. BIM data and GIS data are used in a partially integrated manner, 5. BIM data and GIS data are fully integrated. An online survey was conducted using Google Forms to provide the necessary data for testing SSB-CIEM. The survey was meticulously designed and consisted of three chapters. The first chapter included demographic questions and BIM/GIS familiarity, the second chapter measured the maturity level about SSB-CIEM areas (SSR, SSE, SSMa, SSMo, SSA, SSWW), and the third chapter measured the SSB-CIEM indicators (36 indicators). The collected data were initially analyzed using SPSS. As it was assumed that the data were not normally distributed, non-parametric tests were employed to ensure the highest level of accuracy. A reliability test (Cronbach's Alpha) was conducted on the cleaned dataset. Firstly, a comparison test was performed for the entire sample through the Nonparametric One-Sample Wilcoxon Signed Rank Test. While the hypothetical median across all areas and indicators was set at 4, the observed median was significantly lower: recorded at 2 for the indicator SSMa2 (indicating the utilization of either BIM or GIS data) and 1 for all other areas and indicators, suggesting a lack of data utilization. Nonparametric tests, including the Kruskal-Wallis One-Way ANOVA and the Mann-Whitney U Test, were used to compare the means of sectors regarding the use of BIM and GIS technologies in integrated smart sustainable building-city. Significant findings revealed that despite small differences in mean rankings, public sector professionals consistently reported higher mean rankings for all indicators assessed. Although some of the indicators did not show any significant difference in the evaluation results, it was concluded that there was a significant difference between the public and private sectors for some indicators. However, according to the evaluation results of the six main areas (maturity), there was no significant differen