Kızılkaya tepe (Kütahya) yöresi volkaniklerinin mineralojisi petrografisi ve jeokimyası
Mineralogy, petrography and geochemistry of Kızılkayatepe (Kütahya) region volcanics
  1. Tez No: 444490
  2. Yazar: SERDAR BALER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ege Bölgesi'nde yer alan Kütahya ili ve çevresinde Miyosen yaşlı volkanik kayaçlar yaygın olarak gözlenmektedir. Kızılkaya Tepe ve çevresinde andezitik, bazaltik ve trakiandezitik karakterli lavların araştırılması ve bölgedeki volkanik birimlerin mineralojisi, petrografisi ve jeokimyasının açıklanması amaçlanmıştır. Çalışma alanında Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı birimler gözlenmektedir. Çalışma alanının temelini, tektonizma sonucunda gelişmiş olan ofiyolitik kayaçlardan meydana gelmiştir. Ofiyolitik kayaçlar, volkanik birimlerce kesilmiş olup, volkanik birimlerin üzerinde ise çökelme sonucu oluşan, göl ve akarsu ortamını işaret eden kırıntılı ve karbonatlı kayaçlar uyumsuz olarak bulunmaktadır. Volkanik kayaçlar petrografik özellikleri açısından detaylı olarak incelendiğinde kahve, kızılımsı yeşil ve siyahımsı ayrışmış yüzey görünümüne sahip, grimsi, siyahımsı ve pembe taze kırık yüzey rengine sahip renklerde bazaltik trakiandezit, bazaltik andezit ve andezitlerden oluşmaktadır. Kayaçları oluşturan minerallerin içeriğine göre sırasıyla, plajiyoklas, ojit, olivin, yer yer biyotit ve opak minerallerden meydana geldiği gözlenmiştir. Tali mineral olarak ise kalsit ve klorit bulunmaktadır. Kayaçlar intersertal, hyalo-porfirik, mikrolitik porfirik, hyalo-mikrolitik porfirik dokuludur. Kimyasal adlandırma diyagramlarında; numunelerin iz düşümlerinin bazaltik andezit, bazaltik trakiandezit ve andezit bölgelerinde olduğu kayaçların büyük bir olasılıkla zenginleşmiş bir manto kaynağının farklı kısmi ergime dereceleriyle oluştuğunu ve daha sonra da kıtasal kabuktaki sığ magma odalarının gelişimi ile ayrımlaşma ± magma karışımı ± özümleme gibi magmatik olaylarla geliştiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Miocene volcanic rocks are widely observed in Kütahya and its vicinity where is located in Agean Region. The purpose of this study to investigate mineralogical, petrographical and geochemical characteristics of volcanic rocks around Kızılkaya Tepe. Mesozoic and Cenozoic aged units are observed in study area. Basement units consist of ophiolitic rocks due to developing tectonic activity. Ophiolitic rocks overlain by volcanic units, volcanic units overlies unconformably clastic and carbonate rocks that indicates lacustrine and fluvial environment. When the volcanic rocks examined in detail petrographically, these rocks are composed of brown, reddish green and blackish coloured altered surface view, grayish, blackish and pinkish fresh fracture surface coloured basaltic trachyandesitic, basaltic andesite and andesite. According to the mineral contents these rocks consist of plagioclase, augite, olivine, locally biotite and opaque minerals, respectively. Accessory minerals include calcite and chlorite. Rocks are intersectal, hyaloporphyric, microlitic porphyric, hyalo-microlitic textures. Chemical classification diagrams: when samples settled in basaltic andesite, basaltic trachyandesitic and andesite areas, rocks large probability evolved magma source enrichment different partial melting degree and latter evolution of shallow magma chamber within continental crust developed magmatic event such as fractional crystallization ± magma mixing ± assimilation.