Investigation of young neutron star populations with fallback disk model
Genç nötron yıldızı sınıflarının yığılma diskleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 444529
  2. Yazar: ONUR BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İzole genç nötron yıldızları farklı popülasyonlar halinde kar¸sımıza çıkarlar. Bunlar, anormal X-ı¸sını kaynakları (AXPs), gama ışını tekrarlayıcıları (SGRs), sönük izole kaynaklar (XDINs), merkezi yoğun cisimler (CCOs), geçici dönen radyo kaynakları (RRATs)ve“yüksek manyetik alanlı”radyo pulsarları (HBRPs) olarak adlandırılmıştır. Bu tezde,farklı genç nötron yıldızı sınıflarının, uzun süreli evrimlerini, kısa süreli X-ışını parlamalarını, optik ve kızılötesi disk ışıması özelliklerini ve radyo özelliklerini kalıntı disk modeli ile inceledik. İlk olarak, yakın zamanda keşfedilen“düşük manyetik alanlı magnetar”Swift J1822.3–1606'nın uzun süreli evrimini ve kısa süreli X-ışını parlaması ışık eğrisini inceledik. Kullandığımız model, kaynağın uzun-dönem gözlemsel özelliklerini (P, _P , Lx) eş zamanlı olarak üretebilmektedir. Gama ışını parlaması sırasında, iç diskteki maddenin dışarıya doğru itilmiş olduğunu ve iç diskte bir yüzey yoğunluk gradyeninin oluştuğunu varsaymaktayız. İç diskte birikmiş bu maddenin, nötron yıldızının yüzeyine doğru akmasının gözlenen X-ışını parlama verilerini açıklayabildiğini gösterdik. Bu kaynağın incelenmesi sırasında kullanılan tekniklerin benzerini, daha sonra, tipik bir AXP/SGR kaynağı olan SGR 0501+4516'nın uzun süreli evrimini ve kısa süreli X ışını parlamasını açıklamak için kullandık ve gözlemler ile örtü¸sen sonuçlar elde ettik. Ayrıca, kaynağın optik/kızılötesi verilerinin, ısıtmalı bir diskten yayılan ışıma profili ile uyum içinde olduğunu gösterdik.İki ayrı çalışmada, (iii) altı tane XDIN kaynağını ve X-ışını ışıma gücü ve dönme özellikleri iyi ölçülebilmiş on iki tane AXP/SGR kaynağını kalıntı disk modeli ile inceledik. AXP/SGR ve XDIN'lerin özelliklerinin (P, _P , Lx),benzer temel disk parametreleri kullanılarak, kaynak bazında açıklanabildiğini gösterdik. Elde ettiğimiz sonuçlara göre XDIN'lerin hepsi daha önce kütle aktarım fazından geçmiş olup, şu an son pervane evresindedirler. AXP/SGR'lerin büyük bir kısmı ise halen kütle aktarım fazında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Young isolated neutron stars manifest themselves as members of different populations, namely anomalous X-ray pulsars (AXPs), soft gamma repeaters (SGRs), dim isolated neutron stars (XDINs), rotating radio transients (RRATs), central compact objects (CCOs) and the so-called“high-magnetic-field”radio pulsars (HBRPs). In this thesis, we have investigated the long-term evolution, short-term X-ray enhancement/outburst, optical and infra-red disk emission properties and the radio properties of members of different young neutron star populations in the frame of the fallback disk model. (i) We have first investigated the X-ray enhancement and the long-term evolution of the recently discovered second“low-B magnetar”Swift J1822.3–1606. The model could produce the observed long-term source properties (P, _P , Lx) simultaneously. During a soft gamma burst episode, the inner disk matter is pushed back to larger radii, forming a density gradient at the inner disk. Subsequent relaxation of the inner disk could account for the observed X-ray enhancement light curve of Swift J1822.3–1606. (ii) We have analysed the long-term evolution and the X-ray outburst light curve of a typical AXP/SGR source, SGR 0501+4516, with the similar technique applied to Swift J1822.3–1606. We have further shown that the optical/infrared data of SGR 0501+4516 are in good agreement with the emission from an irradiated fallback disk. In two separate works, we have applied the fallback disk model to (iii) six XDIN and (iv) twelve AXP/SGR sources with relatively well constrained X-ray luminosity and rotational properties. We have found that the individual source properties (P, _P , Lx) of AXP/SGRs and XDINs could be obtained with similar basic disk parameters. Our results showed that the XDINs have gone through an accretion epoch in the past, while most of the AXP/SGRs are evolving in the accretion phase at present.