Design and implementation of a constant-time fpga accelerator for fast elliptic curve cryptography
Hızlı eliptik eğri kriptografi için sabit zamanlı, alanda programlanabilir kapı dizileri hızlandırıcısının tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 444561
  2. Yazar: ATIL UTKU AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAY SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Eliptik Eğri Kriptografi (EEK) günümüzde en sık kullanılan Açık Anahtarlı Şifreleme (AAŞ) türlerinden birisidir. Diğer AAŞ türlerine kıyasla EEK'nin kısa anahtar boyu ve daha hızlı ve verimli gerçekleme imkanı vermesi, onu hem endüstriyel hem de akademik çevrelerde popüler hale getirmektedir. Bu tez kapsamında, Galbraith-Lin-Scott (GLS) ailesine mensup eliptik eğriler üzerinde, eliptik eğri nokta çarpımı için, sabit zamanda çalışan bir donanım hızlandırıcı mimarisi tasarımı öneriyoruz. Bu donanım mimarisi, yaklaşık 128-bitlik güvenlik düzeyi sağlayan, n = 127 ile ikinci dereceye genişlemiş GF(2^2n) cebrik cismi için özelleştirilmiştir. Tez kapsamında, GF(2^2n) cebrik cismi üzerinde tanımlanmış GLS eğrileri aritmetiğini gerçekleyen basamak-temelli ve Karatsuba çarpma devreleri üzerinde denemeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen alan ve zaman başarımları rapor edilmiştir. Tasarımın XILINX KINTEX-7 Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri cihazı üzerinde gerçek donanım gerçeklemesi, bir eliptik eğri nokta çarpım işlemini, 3.98μs saniyede tamamlayabilmektedir. Bu süre, bu tezdeki tasarımın, bu işlem için literatürde rapor edilmiş 128 bit ve 128 bit'e yakın güvenlik düzeylerindeki tüm yazılım ve donanım uygulamalarından daha hızlı çalıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Elliptic Curve Cryptography (ECC) is one of the most popular public-key cryptosystems (PKC) today. Relatively shorter key lengths used in ECC compared to other popular PKCs and its potential for faster and more effcient implementations, both in software and in hardware, make it popular in industry and academia. In this thesis, we propose a scalar multiplication hardware accelerator that computes a constant-time variable-base point multiplication over the Galbraith-Lin-Scott (GLS) family of binary elliptic curves. Our hardware design is specifically customized for the quadratic extension field F22n; with n = 127; which provides a security level close to 128 bits. We experiment with digit-based and Karatsuba multipliers for performing F2127 arithmetic used in GLS elliptic curves and report the time and area performances obtained by these two classes of multipliers. The real hardware implementation of our design achieves a delay of about 3.98 s for computing one scalar multiplication on a XILINX KINTEX-7 FPGA device. This result clearly demonstrates that the proposed design claims the current speed record for this operation at or around the 128-bit security level for any hardware or software implementation reported in the literature.