Bütünleşik mobilya odaklı yeni ürün geliştirme örneklemesi: Sehpa-mecmualık ve benzeri eşya seçenekleri
Exemplify the new product development focused on the integrated furniture: Options of stand-magazine rack and smiliar items
- Tez No: 444596
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, aynı konstrüksiyonda en az iki amaca hizmet edecek bütünleşik kurgudaki orta sehpa-mecmualık mobilyası için yeni ürün geliştirme yaklaşımına göre işlevsellik ve içsellik açısından müşteri odaklı tasarım önerilerinin irdelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen 118 kişiyle yüz yüze görüşülerek anket uygulanmış ve veriler istatistiki olarak analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, bütünleşik orta sehpası tasarımında günlük olağan ihtiyaçlara ilaveten olası muhtemel gereksinimlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermiştir. Buna göre, mekansal kısıtlarla tasarlanan bütünleşik orta sehpa kurgusunun, kişilerin birbirini destekleyen faaliyetlerine uygun işlevlere sahip olması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to discuss of design proposals for the stand table-magazine rack of the integrated furniture in terms of its functionality and interiority based on customer-oriented approach within the new product development process. For this purpose, face to face interviews with 118 randomly selected people were questioned and data were evaluated by analyzing the statistical methods. Survey results of the study showed that the potential requirements should also be taken into consideration in the design of the integrated stand table in addition to the ordinary daily needs. Accordingly, it was suggested that the fiction of the integrated stand table designed with spatial constraints should have the appropriate functions for the people activities support one another.