Türkiye'de doğal yayılış gösteren bazı siklamen (Cyclamen spp.) türlerinde kolhisin, oryzalin ve kobalt-60 uygulamaları üzerinde araştırmalar
Some researches on the usage of colchicine, oryzalin and cobalt-60 in some cyclamen species (Cyclamen spp.) growing naturally in Turkey
- Tez No: 444671
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde, Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren siklamen türlerinde (C. pseudibericum, C. hederifolium,C. greacum, C. persicum ve C. coum) bazı kimyasal ve fiziksel mutsyon yöntemleri uygulanmış, yeni çeşitlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. In vivo denemelerinde, siklamen tohumlarına gama ışınlarının (Kobalt-60), 5, 10, 15, 20 ve 30 Gy dozları uygulanmıştır. In vitro denemelerde ise bu türlerden elde edilen kalluslara, kolhisinin % 0.0 ve % 1, oryzalinin % 0.0 ve % 0.05 dozları, 3, 5 ve 7 gün süreyle uygulanmıştır. Ayrıca elde edilen kalluslara gama ışınlarının 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36 ve 40 Gy dozları uygulanmıştır. Denemede, oluşan aday mutantların çimlenme, bitki oluşum ve yaşama oranları incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, kolhisinin % 1 dozunun 3 günlük ve oryzalinin % 0.05 dozunun 3 günlük uygulamalarından toplam 2 adet tetraploid bitki elde edilmiştir. Çimlenme ve yaşama oranlarının LD50 dozları hesaplanmış, in vitro ve in vivo yöntemler sonucu elde edilen bitkilerin ploidi seviyeleri flow sitometri analiz yöntemiyle belirlenmiştir. Tetraploid bitki teşhisinde morfolojik ve histolojik gözlemlerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to develop new cultivars by using chemical and physical mutation methods for some cyclamen species (C. pseudibericum, C. hederifolium,C. graecum, C. persicum ve C. coum) which grow naturally in Turkey. In vivo experiments the seeds were treated with 5 gamma irradiation doses (5, 10, 15, 20 and 30 Gy) from Cobalt(60) source. In the in vitro study, calli were treated with colchicine (%0.0 and %1) and oryzalin (0.0 % and 0.05 %) for 3, 5 and 7 deys and 10 gamma irradiation doses (4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40 Gy) from Cobalt(60) source. During the study, plant formation, germination and survival rate were investigated. According to the findings two tetraploid plants were found. The LD50 was found for seed germination and seedling survival. The ploidy level of the plants which obtained by in vivo and in vitro methods was analysed with flow cytometry. Morphological and histological observation were also done to determine tetraploid plants.