Türkiye'de doğal yayılış gösteren bazı eğrelti türlerinde gametofit evreden sporofit evreye geçiş sürecinin doku kültürü ve yeni nesil biyoreaktör sistemi ile araştırılması
Investigation of transition from gametophytic phase to sporophytic phase in some fern species naturally spreaded in Turkey by tissue culture and new generation bioreactor system
  1. Tez No: 533773
  2. Yazar: SENEM UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de doğal yayılış gösteren bazı eğrelti türlerinin gametofit evreden sporofit evreye geçişini sağlamak amacıyla in vitro'da katı kültür ile geçici daldırma sistemlerinden Plantform biyoreaktör sistemi kullanılmış ve bitkiye dönüşümleri sağlanmıştır. Çalışmada Asplenium trichomanes, Asplenium scolopendrium ve Asplenium ceterach türleri kullanılmıştır. Tez kapsamında ön çalışma olarak NAA (0, 1.0 mg/L), BA (0, 0.5, 1.0 mg/L) ve GA3 (0.5 mg/L) kombinasyonlarını içeren 1/2 MS besin ortamında sporofit sayısı (bitkicik/kavanoz) ve sporofit boyu (cm) parametrelerine bakılmıştır. Ana deneme olarak NAA (0.1-0.5 mg/L) , BA (1.0 mg/L) ve KIN (1.0 mg/L) konsantrasyon kombinasyonlarını içeren 1/2 MS besin ortamı kullanılarak gametofitlerin in vitro'da gelişimleri gözlemlenmiştir. Plantform sistemi için Asplenium trichomanes türünde 1/2 MS içeren besin ortamında 3 saat ve 6 saat daldırma süresi denenmiştir. En iyi daldırma süresi 3 saat olarak belirlenmiş ve bu süre diğer 2 tür içinde uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda Plantform sisteminde bitkiye dönüşüm oranı ve kalitesinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis Plantform bioreactor system of temporary immersion system used by solid culture in vitro studies on some fern species naturally grown in Turkey to ensure the transition phase from sporophyte gametophyte stage and plant transformation are provided. Asplenium trichomanes, Asplenium scolopendrium and Asplenium ceterach species were used in the study. In the scope of the thesis, the number of sporophytes in a ½ MS nutrient medium containing combinations of NAA (0, 1.0 mg/L), BA (0, 0.5, 1.0 mg/L) and GA3 (0.5 mg/L) as preliminary work plant height (cm) parameters were examined. As a main study, in vitro development of gametophytes was observed using ½ MS nutrient medium containing combinations of concentrations of NAA (0.1-0.5 mg/L), BA (1.0 mg/L) and KIN (1.0 mg/L). For the Plantform system, 3 hours and 6 hours immersion time was tested in a medium containing ½ MS of Asplenium trichomanes. The best immersion time was determined as 3 hours and this time was applied to the other 2 species. As a result of the study, it was observed that plant conversion rate and quality were better in Plantform system.