Toros HES projesinde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin sorgulama metoduyla belirlenmesi
Determination of occupational health and safety risks by questioning method on the Toros HEPP project
  1. Tez No: 444682
  2. Yazar: SABAHATTİN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliğinde Risk Analiz ve Değerlendirmelerine yeni bir yaklaşım çerçevesinde“ Sorgulama (Ayıklama) Yoluyla İş Sağlığı ve Güvenliği Risklerinin Belirlenmesi”çalışması, Toros HES Projesine projenin başlangıç aşamasında uygulanmış ve proje sonrası verileriyle doğrulaması yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliğinde risklerin analizi ve değerlendirmeleri kavramı ülkemize Avrupa Birliği uyum çalışmaları sırasında gelmiş ve günümüzde yasal yükümlülük olarak mevzuatımızda yerini almıştır. Ancak konunun çok yeni olması ve ülkemiz akademisyen ve uzmanlarının dış ülkelerdeki kavramlara bağlı kalması Türkiye'ye özgü bir risk analizi yöntemi oluşturulamamasına ve bir takım kavram karmaşasına neden olmaktadır. Tez çalışması, akademik açıdan yeni bir yaklaşım olarak Ayıklama Yoluyla İş Sağlığı ve Güvenliği Risklerinin Belirlenmesi kavramını önermektedir. Bu yöntem hali hazırda bölgemizdeki Yazıcı Demir Çelik San. A.Ş., Ekinciler Demir Çelik Sanayi A.Ş., MMK Metalurji Sanayi ve Liman İşletmeciliği A.Ş. gibi büyük ölçekli tesislerin yanı sıra pek çok küçük ve orta ölçekli işletmede de başarıyla uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a risk analyses and evaluation study, on safety and health risks, named Determination of Safety and Heath Risks From all types of risks by selection, has applicated to a geotechnical project named“Toros HEPP”at the beginning of project and correlated with work accident at the end of project. The concept of risk analysis and evaluation of our country has emerged during the EU harmonization process. To perform Risk Analyses and Evaluation is still legal obligation. Because of this is a very new concept, many scientists, academics, and safety specialist, have shown interest in the methods of other developed countries. In this case, due to the absence of a method of risk analysis belongs to Turkey and lead to some conceptual confusion. Thesis, a new approach through the extraction from the academic point of Occupational Health and Safety proposes the concept Determination of risk. This Risk Evaluation Method has been applied in many big plants especially steel plants such as Yazıcı Demir Çelik San. A. Ş., Ekinciler Demir Çelik Sanayi A. Ş. MMK Metalurji Sanayi ve Liman İşletmeciliği A. Ş. BEFESA Silvermet İskenderun Çelik Tozu Geri Dönüşümü A. Ş. and also this method is applying many little and medium plants successfully.