Gömbe HES cebri boru güzergahı jeoteknik sorunların jeofizik yöntemlerle çözümü
The Solotion of geotechnical problems using geophyscial methods along the forced pipe of Gömbe hydroelectric power plant
  1. Tez No: 90755
  2. Yazar: AYLİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ERGÜN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Gömbe HES Projesi, Antalya ilinin Kaş ilçesi hudutları içindeki Gömbe deresi ve çevresinde yer almaktadır. Bu bölge, Toroslann Beydağlan bölümünün en batısında yer alan Yumru dağı (2760 m) ve Akdağ (3014 m) arasında kalan bir alandır. Adı geçen dağlar arasındaki yamaçlardan doğan Gömbe deresi ile, Akdağm yamaçlarındaki bir dağ gölü olan“Yeşilgöl”ve yaz aylarında çalışan“Uçarsu memba”projenin üç ayrı su akımlarını teşkil etmektedir. Gerek Uçarsu gerekse Yeşilgöl su akımları alt kotlarda Gömbe deresine kavuşmaktadır. Ayrıca aynı bölgede doğan“Sıradana”kaynaklan kısmen içme suyu, kısmen sulama maksatları için kullanıldıktan sonra yine Gömbe deresine alt kotlarda birleşmektedir. Gömbe deresi, Elmalı-Akçay ovasım kuzey doğrultusunda kesmekte ve Avlan gölüne dökülmektedir. DSİ'ce geliştirilen Çayboğazı Barajı projesinin inşaası bittiğnde, Gömbe deresi bir tünel ve kanal sistemi ile baraja ulaştırılacak ve tüm Akçay ovasımn sulanması bu baraj vasıtası ile yapılacaktır. Gömbe HES kuyruk suyu 200 m mansapta yer alan bir regülatör vasıtası ile Çayboğazı barajına aktarılacaktır. Bölgenin genel karstik yapısı ve büyük kar yağışı olan yüksek dağlar nedeni ile bütün yıl boyunca azalıp çoğalan ve devamlı çalışan muhtelif pınar ve kaynaklar bulunmaktadır. Yukarıda açıklanan proje sistemi içinde, birbirinde bağımsız üç ayrı su akımının imkanlarından faydalanılarak ve arızalı bir bölgedeki küçük bir alanda meydana gelen 550 m civarındaki düşünün değerlendirilmesi gerçekçi bir enerji üretimini mümkün kılacaktır. Çalışma ile ilgili su tutma yapısı ve rezervuanda, cebri boru güzergahında ve santral yerinda jeolojik problemleri çözmek amacı ile 40 sismik profilde çift taraflı ve orta atışlarda bulunmak üzere her sismik profilde üç noktada sismik sondaj yapılmış ve tabaka kalınlıkları ile bu tabakaların elastik sabitleri ve zemin emniyet gerilmeleri saptanmıştır. Ayrıca 38 noktada Düşey Elektrik sondajı yapılmış ve yine tabaka kalınlıkları ile tabakaların özdirenç değerleri ve su içerip içermedikleri belirlenmiştir. Sismik çalışma ile özdirenç çalışmaları korele edilmiş, ve bu jeofizik değerlendirmeler için G-l cebri boru güzergahı kesiti düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Gömbe Hydroelectric Power Plant (HEPP) shall be located in Antalya province at the borders of Kaş district on Gömbe stream.This location is situated between Yumru mountain (2760 m) and Akdağ mountain (3014 m) which are on the west of Beydağ mountains which are a section of Toros chain. The water required for the project originates form the slopes of above mentioned mountains, Yeşilgöl lake which is a mountain lake on Akdağ mountain and Uçarsu which runs only on summer season. At present water originated from Yeşilgöl lake and Uçarsu reaches Gömbe stream at lower elavation. Gömbe stream crosses through Elmalı - Akçay valley in north direction and flows to Avian lake. In near future Gömbe stream shall be controlled by routing through a channel and a tunnel to be connected to Çayboğazı Dam which is under construction contracted by state Hydraulic Works. Total Akçay valley shall be irrigated by the water supplied from Çayboğazı Dam. Reason for realization, it is possible by the water supplied electric power by using 3 independent water sources and 550 meter head at a small surrounding. Flow from some of the water sources increase on the summer season due to melting of ice which makes the project more feasible. Gömbe HEPP shall be constructed by private enterprise investors, in accordance to the law and pertaining requlations, with the aim of creating economical value to supplement the national economy during the life of the project, and at the end of contract period, which is twenty years, to be transferred to the state, hence to continiue to give service as public property. In this study, strata thickness, their elastisite constans and soil strains were determined to solve geological problems in water keeping structures and dams, of route of penstock and locations of Hydropower station. For that purpose, sysmic drillings at three locations of each sysmic profile by using medium shootings and double sides were carried out at 40 sysmic profile. Benides, strata thickness, their main resistance salves and water contents were also insestigated at 38 locations by electrical drillings. Sysmic and main resistance studies were compared to each other and G-l cross section of route of penstock were prepared for geophysical evalutions.