Yeni bir senkron yumuşak anahtarlamalı DC-DC düşürücü dönüştürücü
A new synchronous soft switching DC-DC buck converter
- Tez No: 444704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET GARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yüksek güç yoğunluğu, hızlı geçiş cevabı ve kontrol kolaylığı nedeniyle darbe genişlik modülasyonu (PWM) tekniği endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha yüksek güç yoğunluğu ve daha hızlı geçiş cevabı için çalışma frekansının yükseltilmesi gerektiği, fakat bu durumda yarı iletken elemanların anahtarlama kayıpları ile elektromanyetik girişim (EMI) ve radyofrekans girişimi (RFI) gürültülerinin arttığı bilinmektedir. Bu kayıp ve gürültülerin düşürülmesi ve frekansın yükseltilebilmesi, ancak sert anahtarlama (HS) yerine yumuşak anahtarlama (SS) tekniklerinin kullanılmasıyla sağlanabilmektedir. Bu konudaki çalışmalar son yıllarda cazibesini gittikçe artan bir şekilde sürdürmektedir. Bu çalışmada yumuşak anahtarlama teknikleri ve bastırma hücreleri incelenmiştir. Sıfır gerilimde ve sıfır akımda anahtarlamalı iki senkron düşürücü (buck) DC-DC dönüştürücü ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Önerilen bastırma hücresi ana anahtar için sıfır gerilimde geçiş (ZVT) ve sıfır gerilimde anahtarlama (ZVS) sağlar. Dönüştürücüdeki bütün yarı iletken elemanlar yumuşak anahtarlama ile iletime ve kesime girer. Dönüştürücü basit yapılı ve düşük fiyatlıdır. Sunulan ZVT PWM senkron düşürücü dönüştürücünün çalışma prensibi ve teorik analizi, 1 kW ve 50 kHZ'lik bir düşürücü dönüştürücü prototipi PSİM simülasyon programı ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulse width modulation (PWM) technique has been widely used in industry due to its high power density, fast transient response and ease of control. Operating frequency should be increased in order to obtain higher power density and faster transient response but in that case electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) noises and switching losses in semi-conductor devices increase as well. In order to decrease these noises and losses, soft switching (SS) techniques should be used instead of hard switching (HS) techniques. This approach has been very popular in last years and continues to be so. Soft swithching techniques and snubber cells are investigated in this study. Two swithcing synchronous step-down (buck) DC-DC converters at low voltage and current is investigated in detail. Suggested snubber cell allows swithcing to zero voltage transition (ZVT) and zero voltage switching (ZVS) for the main switch, . All semiconductors in the converter turn on and off under soft switching. The converter is inexpensive and simple in structure. Presented ZVT PVM synchronous step-down converter's working principles and theory is confirmed with 1kW and 50kHz step-down converter prototype using PSIM simulation program.