Elektrik enerjisi iletim hatlarında arıza akımlarının sınırlandırılması
Limitations of fault currents on electrical energy transmission lines
- Tez No: 444710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Elektrik enerjisine olan talebin artması, güç sistemlerinin sürekli genişlemesini ve karmaşıklaşmasını beraberinde getirmektedir. Yeni üretim santrallerinin, hatların ve yüklerin devreye girmesi sistemdeki güç akışını ve buna bağlı olarak herhangi bir arıza sırasında ortaya çıkacak kısa devre akımının seviyesini artırmaktadır. Bu durum belirli kısa devre sınırlarına göre tasarlanan ve/veya seçilen güç sistem ekipmanlarının dayanın sınırlarının zorlanmasına, hatta zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle, arıza akımlarının sınırlandırılması her geçen gün önem kazanmaktadır. Bu bakış açısıyla, güç sistemlerinde kullanılan arıza akım sınırlama yöntemleri incelenmiş ve uygulanabilir olanları Türkiye iletim sisteminden seçilen bir transformatör merkezinde yapılan benzetim çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, arıza akımı sınırlayıcıların kısa devre akım sınırına yaklaşan transformatör merkezleri için etkili bir çözüm olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The growing demand for electrcity consumption results in increasing complexity and continous expansion of power systems. By the connection of new power plants, lines and loads to grid, the level of transfered energy and fault currents increases accordingly. As a result of this phenomenon, equipment breakdowns and even system blackouts may occur. Thus, limiting of fault currents becomes a critical problem to be solved by system operators. Within this perspective, several fault current limiter methods are studied and an example on fault current limiting application on a sample part of Turkish Transmission System is presented. The results indicate that fault current limiters come out as an effective solution for transformer substations operating close to their short circuit withstand limits.