Yüksek gerilimli enerji iletim hatlarında arızalar ve devre kesicilerinin etkinlikleri
- Tez No: 14829
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN TARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu tezde yüksek gerilimli enerji iletim hatların da ve bunlara bağlı generator, transformatör, güç anahtarı v.b. işletme araçlarında oluşan arızalar gözönüne alınmıştır. Bu arızaların başında aşırı gerilimler gelmektedir. Aşırı gerilimler; devre açma kapamada, toprak ve faz kısa devrelerinde ve rezonans olaylarında oluşan iş açın gerilimler, atmosferik etkilerden oluşan dış aşırı gerilimler olarak iki kısımda incelenmiştir. Kısa devre akımlarının oluşturduğu arızalar ise simetrik ve asimetrik arızalar olarak ele alınmıştır. Si metrik olmayan arıza şekillerinin incelenmesinde simetrili bileşenler yönteminden yararlanılmıştır. Son bölümde ise aşırı gerilimler ve kısa devre akımlarına karşı alınacak önlemlere ve koruma düzenlerine yer verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, faults in high voltage energy transmission lines, generators, transformers and circuit breakers etc. are considered. First overvoltages have a great importans with reference to these faults. These overvoltages are analysed into two groups: the internal overvoltages resulting from interrupting (switching), ground phase faults and resonance effects, and external overvoltages resulting from atmos pheric effects. The faults resulting from short circuit currents are also considered as symmetrical and asymmetrical faults. In the analysis of asymmetrical faults; The method of Symmetrical Components is used. In the final chapter the protective devices and methods to be used against overvoltages and short circuit currents are introduced. vix