İstanbul gerçek yol, zaman ve yolculuk koşullarında dizel ve CNG'li otobüslere karşı elektrikli otobüs işletme performans modeli kurulması
Establishment of business perfromans model for electric buses in İstanbul real road,journey and times conditions against diesel and CNG buses
- Tez No: 444713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL NAKİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sürdürülebilir ulaşım yaklaşımlarının ön plana çıktığı günümüzde, toplu taşım her geçen gün önem kazanmakta, bu alanda kullanılan enerji kaynakları için etkin yönetim ve muhtemel tasarruf potansiyellerine dair çalışmalar hızla devam etmektedir. Yaptığımız bu çalışmada alternatif enerji kaynaklarının esas alan toplu taşımada kullanılan otobüs konseptleri üzerinde durulmaktadır. Artan sera gazı emisyon etkileri ve fosil kaynaklı yakıtların azalmasına dair kaygılar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürdürülebilir ulaşım sistemlerine yönelik çalışmaları hızlandırmaktadır. Bu durum kamuda toplu taşım hizmeti veren kurum ve kuruluşlarında öncelikli olmak üzere birçok organizasyona çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Tez çalışması sonucunda ortaya konulmak istenilen model ile Türkiye genelinde ve İstanbul-İETT özelinde, toplu taşım hizmetinde elektrikli otobüs konsepti teşkil edilerek“% 100 sıfır emisyonlu sürdürülebilir toplu taşım”ana ekseninde, yerel yönetimler için farkındalık sağlamak istenilmektedir. Elektrikli otobüsler için kuyudan tekere verimlilik koşullarında, toplam sahip olma maliyetini oluşturan hususlar temel unsur olarak kabul edilmekte ve kurulan modelde ele alınmaktadır. Bu çalışmada elektrikli, dizel ve CNG'li otobüslerin baz alındığı; İstanbul koşulları içerisinde elde edilen gerçek performans sonuçları doğrultusunda, toplam sahip olma maliyetleri esasına dayalı model ile 10 yıllık işletme koşullarında hangi otobüs konseptinin daha ekonomik olacağına dair yaklaşımlar çok yönlü olarak değerlendirilmiş, oluşturulan dinamik model sayesinde diğer başta ülkemiz olmak üzere bütün şehirlerimiz için ilgili hizmeti sunan yerel yönetimlere referans olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As sustainable mobility paradigm gains popularity nowadays, public transportation is becoming more important. Research about possible saving potentials and efficient management in energy resources in this area is still continuing. In this study, vehicle concepts utilizing alternative energy resources are examined. Increasing impact of greenhouse gases fosters the studies regarding zero-emission sustainable mobility systems in our country, as well as all over the world. This gives responsibility to many organizations including public organizations which provide public transport services. The aim of this thesis is to generate a model promoting awareness for local governments about“zero-emission sustainable mobility systems”by designing an electric bus concept in public transportation in Turkey, particularly in Istanbul-IETT. For electric buses, in well-to-wheel conditions, total ownership costs are taken into account in this model. The model in this paper calculates which one is economic in ten year operating conditionals according to total cost of ownership of electric busues compared to diesel and CNG vehicle types. In this study, real performance indicators collected in Istanbul are taken into account, based on the model built on ownership costs. By this dynamic model, a reference model is created for other transport authorities in other cities as well.