Polimer güneş pillerinde yarıiletken ince filmlerin elektron taşıyan tabaka olarak kullanılması
Using semiconductor thin films as a electron transport layer in polymer solar cells
- Tez No: 444722
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Geleneksel güneş pillerinde kullanılan düşük iş fonksiyonuna sahip metaller, oksijene ve neme oldukça hassas olmalarından dolayı yaşam ömürleri kısadır. Ancak düşük iş fonksiyonuna sahip metal yerine daha kararlı metaller kullanılarak güneş pillerinin bozulması engellenebilmektedir. Bundan dolayı tersine çevrilmiş güneş pilleri, geleneksel güneş pillerine göre daha uzun yaşam sürelerine ve daha yüksek verimlere sahip olması onları popüler bir çalışma alanı haline getirmiştir. Tersine çevrilmiş güneş pillerinde elektronların daha kolay iletimi için elektron taşıyan tabakalar kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, farklı elektron taşıyan tabakalar kullanılarak tersine çevrilmiş güneş pilleri üretilmiş ve fotovoltaik performansları incelenmiştir. Tez kapsamında TiO2, CdS, CdZnS, CuInS2, CdTe ve In2S3 anorganik yarıiletkenleri elektron taşıyan tabaka olarak kullanılmıştır. Genel olarak üretilen tüm güneş pil yapısı ITO/Elektron Taşıyan Tabaka/Aktif Tabaka/Deşik Taşıyan Tabaka/Ag ya da Au şeklindedir. Üretilen tüm yarıiletken ince filmler başarıyla kaplanmış ve karakterize edilmiştir. Bu nedenle, bu malzemeler pencere malzemesi olarak diğer anorganik yarıiletkenlere alternatif olmuştur. Bu çalışmada elektron taşıyan tabakalar için kullanılan yöntemler kolay, vakum ortamı gerektirmediği için ucuz ve büyük yüzeylere uygulanabilirlilik özellikleri ile üretim maliyetini düşürmesinden dolayı oldukça önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The metals with low work function that have been used in conventional solar cells possess short lifetime due to their sensitivity of oxygen and moisture. Instead of using metals with low work function, using metals that has more stability prevents degredation of solar cells. Therefore, inverted solar cells becomes most populer field of study cause of their longer lifetime and much more efficiency with regard to conventional solar cells. Electron transport layers are being used in inverted solar cells for transport electrons more easily. In this thesis, inverted solar cells produced by using different electron transport layer and photovoltaic features investigated. TiO2, CdS, CdZnS, CuInS2, CdTe and In2S3 have been used as semiconductor electron transport layer in this thesis. Generally, the structure of produced all the solar cells in the form of ITO/Electron Transport Layer/Active Layer/Hole Transport layer/Ag or Au. Thus, these materials becomes alternate as window layer to other inorganic semiconductors. In this study, these electron transport layers has great significance on account of the methods of using electron transport layers are simple, cheap because of no need for vacuum environment, applicable to bigger surfaces and lower costs.