Farklı ekim sıklıkları ve ekim yöntemlerinin Tarm 92 arpa çeşidinde tane verimi ve bazı verim öğeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
The effects of difrent sowing rates and sowing methods on grain yield and some grain yield components in Tarm 92 barley variety
- Tez No: 444736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Kırşehir ekolojik koşullarında farklı ekim sıklıklarının (200, 300, 400, 500, 600 ve 700 tohum/m2 ) ve farklı ekim yöntemlerinin (sıraya, ekim derinliğine serpme ekim ve 90°lik çapraz ekim yöntemi) Tarm-92 iki sıralı arpa çeşidinde tane verimi ve bazı verim öğeleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2013-2014 kışlık yetiştirme döneminde bir yıl süre ile yürütülmüştür. Araştırma sonuçları tane verimi ve diğer verim öğeleri bakımından ele alındığında, uygulanan ekim sıklıklarının ve ekim yöntemleri tane verimi ve bazı verim öğeleri üzerine istatistiki yönden önemli etkileri tespit edilmiştir. Ekim sıklığına bağlı olarak ekim sıklıkları arttığında kardeşlenme, başakta tane sayısı ve bin tane ağırlığında düşüşler taespit edilirken, fertil başak sayısı, bitki boyu, başak boyu ve tane verimi artmıştır. Çalışmada, 90°lik çapraz ekim uygulaması, diğer ekim yöntemlerine göre verim ve verim öğelerine pozitif katkısı daha üstün olmuştur. En yüksek tane verimi 271.6 kg/da ile 600 tohum/m2 ekim sıklığı ve 90°lik çapraz ekim yönteminden elde edilmiştir. Ayrıca araştırmada en düşük tane verim ise 113.3 kg/da ile serpme ekimin 200 tohum/m2 ekim sıklığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different seeding rates (200, 300, 400, 500, 600 ve 700 seed m-2) and sowing methods (sowing to the rows, broadcasting to seeding depth and contrary rows with 90°) on grain yield and some yield components of barley Tarm-92 variety (Hordeum vulgare L. conv. distichon) under Kırşehir ecological condition in 2013-2014 winter growing seasons. In the current study, seeding rates and sowing methods significantly affected grain yields and yields components. In the study, the increasing of seeding rates decreased tillering, number of grains per spike and thousand grain weight, while the increases was obtained in number of spike, plant height, spike length and grain yield. In the study, 90 ° cross-seeding sowing method compared to other methods of seeding has been greater on yield and yield components. The highest grain yield with 271.6 kg da-1 was obtained at 600 seed m-2 and sowing to contrary rows with 90°. The lowest grain yield with 113.3 kg da-1 was obtained at 200 seed m-2 and sowing to broadcasting to seeding depth.