Green methods in organic synthesis
Organik sentezde yeşil yöntemler
- Tez No: 444748
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Zararlı bileşiklerin kullanımını ve oluşumunu azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için kimyasal ürünlerin ve proseslerin dizayn edilmesi, kirliliğin moleküler seviyede önlenmesini sağlamaktadır. Gelişmekte olan bu alan kimyasal bir bileşimin, ürünün ya da prosesin tasarlanması sırasında, riskin azaltılmasının bir performans kriteri olarak değerlendirilmesini göz önüne almaktadır. Yeşil kimya, istenen ürünlerin maksimum, yan ürünlerin minimum olduğu yeni reaksiyonların keşfi, kimyasal üretimde işlemleri kolaylaştıran cihazlar ve sentetik şemaların dizaynı, çevresel ve ekolojik olarak yararlı yeşil katalizörler ve çözücülerin araştırılması ile ilgili olarak kimyasal proses ve ürünler üzerinde çalışmalar yapılmasını hedeflemektedir. Organik bileşiklerin sentezinde zararsız ve geri dönüşümlü katalizörlerin kullanımı yeşil kimya açısından önem taşımaktadır. Bu katalizörler arasında katı asitler etkin geri dönüştürülebilir katalizörler olmaları nedeniyle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Pirol türevleri doğal pek çok bileşiğin yapısında bulunmalarının yanı sıra, ilaç ve zirai alanda çeşitli uygulamalar için yararlıdır. Pirol türevlerinin sentezi için literatürde çeşitli yararlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri dört karbon kaynağı olarak 2,5-dimetoksitetrahidrofuranın kullanıldığı Clauson-Kaas reaksiyonudur. Bu yöntem N-substitue pirol türevlerinin sentezi için yararlı bir yol sunmasına rağmen, yüksek sıcaklık ve asidik şartlar gerekliliği ürünün bozulmasına yol açmaktadır, bu nedenle düşük verimler ve ürün ayırımında zorluklar bu yöntemin başlıca problemleridir. Klasik Clauson-Kaas reaksiyonundaki bu güçlüklerin ortadan kaldırılabilmesi için yeni yöntemlerin geliştirilmesine devam edilmektedir. Bu çalışmada, silikajel üzerine immobilize edilmiş sülfürik asit N-substitue pirol türevlerinin sentezi için etkili bir katalizör olarak kullanılmıştır. Bu katı asit ile katalizlenen bu reaksiyon, basit ezme yöntemiyle, solventsiz ortamda, çok kısa reaksiyon süreleriyle iyi verimler sağlamıştır. Bu çalışma, bir kimyasal reaksiyon için yeşil kimya gerekliliklerini karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The design of chemical products and processes that reduce or eliminate the using and generation of hazardous substances have been referred to prevention of pollution at the molecular level. This emerging field recognizes that during the design of any chemical composition, product stage or the process, risk reduction should be seen as a performance standard. Green chemistry has been addressed our future challenges in working with chemical processes and products by inventing novel reactions that can maximize the desired products and minimize by-products, designing new synthetic schemes and apparatus that can simplify operations in chemical productions and seeking greener catalysts and solvents that are inherently environmentally and ecologically benign. Using of the non-hazardous and recyclable catalysts are important for the synthesis of the organic compounds from the view of green chemistry. Among these catalysts, solid acids have attracted researchers' attention, because of being effective recyclable catalysts in organic synthesis. Pyrrole derivatives can be found in many naturally occurring compounds and have been found to be useful for applications in medicine and agriculture. There are several useful methods for the synthesis of pyrrole derivatives in the literature. One of these methods is Clauson-Kaas pyrrole synthesis which uses 2,5-dimethoxytetrahydrofuran as four carbon source. Although this reaction provides an important and useful way for the synthesis of N-substituted pyrroles, the necessity of high temperature and acidic conditions is resulted by the decomposition of the product, so low yields and difficult product separation are the main problems with this method. To overcome the problems with classical Clauson Kaas reaction, new synthetic methods have been still developed successfully. In this study, sulfuric acid, which immobilized on silica gel was used as an effective catalyst in the Clauson Kaas synthesis of N-substituted pyrrole derivatives. This reaction catalyzed with solid acid gave good yields by simple grinding method without any solvent in very short time. This study meets the requirements of green chemistry for chemical synthesis.