Study and improvement of properties of electrical iron for current transformers
Akım traformatörlerinin elektriksel demir özelliklerinin çalışması ve geliştirilmesi
- Tez No: 444755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, akım transformatörü (AT) üretiminde onların davranışlarını incelemek için bir kaç farklı termal ve mekanik işlemler uyguladık ve uygulanan işlemlere göre transformatörün özelliklerinin değiştiğini gördük. Üretilen akım transformatörleri, AT'nin optimum süreci ve optimum işlemini tanımlamak için detaylı ölçümlere tabi tutuldu. Bu tez, akım transformatörlerinin çekirdeğinde bulunan çeşitli elektriksel demir örneklerinin mıknatıslanma eğrilerinin çalışmalarını da içerir ve en ideal ısıl işlem sürecini elde etmek için gerekli kalite faktörleri işleyiş zamanı, sıcaklık veya soğutma süresinin hızıdır. Demir korların bazı örnekleri manyetik özellikleri incelemek için üretildi. Üretilen demir korları, çeşitli sıcaklık ve farklı zaman periyotlarında ısıl işlemlere tabi tutuldu. Korların ısıl işlemlerinden sonra, izole edildiler ve korların üzeri 200 sıra bir bakır bobin ile sarıldı. Sonra, bobin sarılarak uyarılan akım ve voltaj arasındaki ilişkinin manyetik özellikleri ölçüldü. Bu çalışmada korların V-I özelliklerini bulmak için OMİCRON AT ANALİZÖR standart paket kullandık.
Özet (Çeviri)
In this thesis we performed several different thermal and mechanical operations for current transformer production to study the behavior of current transformers (CTs) and change of their properties with respect to these preparation techniques. The CTs produced were subject of detailed measurements to identify optimum process and optimum operation of CT. This thesis includes studying the magnetization curves for various samples of electrical iron that are used as cores in current transformers and the factors that most affect their quality to obtain the ideal heating treatment process such as varying the treatment time, temperature or the rate of cooling process. Several samples of iron cores were manufactured to study the magnetic properties. After the manufacturing the iron cores were subjected to thermal treatment processes for various temperatures and various periods of times. After heat treatment of the cores, they are insulated and then a copper wire coil of 200 turn is wind upon the cores. After that magnetic properties are measured to find the relation between the excitation current applied to the coil and the voltage measured on coil terminals. In this thesis we used OMICRON CT ANALYZER standard package to find the V-I characteristics of the cores