Demiryollarında ray geometrisinin belirlenmesi ve iyileştirilmesi
Determination and improvement of railway track in railway works
  1. Tez No: 444787
  2. Yazar: KERİM AYKUT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP ENGİN GÜLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ucuz, doğa dostu, hızlı ve güvenli bir ulaşım sistemi olan Yüksek Hızlı Demiryolu ulaşımı dünyada gelişmiş ülkeler için önemli bir ulaşım sistemidir. 2000'li yıllardan sonra Türkiye'de de Yüksek Hızlı Demiryollarına gereken önem verilmiş, Yüksek Hızlı Demiryolu yapımı ve gelişimine hız verilmiştir. Bu çalışma ile yeni yapılacak yüksek hızlı demiryolları çalışmaları için güzergah tasarımında ve güzergahın belirlenmesinde çok önemli bir yer tutan başta geometrik karakteristikler olmak üzere, toprak işleri ve toprak işleri sonrası ihtiyaç duyulan sanat yapılarından doğan maliyet analizi araştırılmıştır. Güzergah revizyonu ve yeni tasarım çalışması üç farklı karekteristikteki arazi tipinde gerçekleştirilerek elde edilen sonuçlar tartışılmış ve Türkiyedeki demiryolu çalışmalarına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The high speed rail transportation, which is the one of the transportation systems that is cheap, eco-friendly, fast and safety, is important in the devoloped countries of the world. After the 2000s, it became important in Turkey and the construction and the development of high speed railways are accelerating. In this study, the geometric characteristics of high speed railways, which are primarily important in design and determine the high speed track, the analysis of costs arising from earthworkings and engineering structures that are needed after earthworks were examined for new high speed railway works. The track revision and new design study was conducted on three different types of land and the results were discussed and it was aimed that to contribute railway works in Turkey.