CFRP ile güçlendirilen çelik lifli betonarme kirişlerde dayanım artışlarının irdelenmesi
Investigation of strength increase in steel fiber reinforced concrete beams retrofitted with CFRP
  1. Tez No: 444786
  2. Yazar: KADİR ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada kesme açıklığının kirişin etkili yüksekliğine oranı (a/d) 2.5, çelik lifsiz ve %2 çelik lif oranına sahip etriyesiz betonarme kirişlerde Karbon Lifli Polimer (CFRP) ile güçlendirme sonucunda dayanımda meydana gelen değişimler incelenmiştir. Güçlendirmede, CFRP şerit aralıkları Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY 2007)'de verilen koşulu sağlamamaktadır. Bu koşulun da değerlendirilmesi amacıyla, üç adet hasarsız ve iki adet hasarlı betonarme kiriş tek yönlü yerdeğiştirme kontrollü artan yük etkilerine maruz bırakılmıştır. Deneysel sonuçlar incelendiğinde, DBYBHY (2007) verilen CFRP şerit aralıkları koşulunu sağlamayan kirişlerde de kirişlerin dayanım ve sünekliğinde artış görülmüştür. Ayrıca, literatürde CFRP ile güçlendirilmiş kirişlerin kesme dayanımının hesabı için önerilen bağıntıların tahminleri deneysel verilerle karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the strength of reinforced concrete beams without stirrups due to retrofitting with carbon fiber reinforced polymer (CFRP) were investigated. The beams have a shear span-to-effective depth ratio (a/d) of 2.5 and either no steel fibers or a volume fraction of steel fibers in the amount of 2% . The spacings of CFRP sheets used for retrofitting do not satisfy the requirement given by Turkish Earthquake Code (TEC 2007). Also with the aim of assessing this requirement, three undamaged and two damaged reinforced concrete beams were subjected to monotonic displacement-controlled increasing loads. Improvements in the strength and ductility of beams were observed even in the case of beams that does not satisfy the CFRP sheet spacing requirement given by TEC (2007). Besides, the predictions obtained from the equations available in the literature for estimating the shear strength of beams retrofitted with CFRP were compared with experimental results.