Kedi ve köpeklerin Neuropathy'lerinde (parezi ve paraliz) fizyoterapi
  1. Tez No: 44479
  2. Yazar: BABÜR BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHATTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
72 8. ÖZET Bu çalışmada kedi ve köpeklerde kliniklerde sıklıkla rastlanan nörolojik bozukluklardan parezi/paralizlerde cerra hi açısından klinik tanı ve çeşitli fizyoterapi uygulamaları nın kullanım değerleri incelenmiştir. 1991/1994 yılları arasında Ankara üniversitesi Veteri ner Fakültesi Cerrahi Anabil im Dalı Küçük Hayvan Polikliniği ne parezi, paraliz anamnezleriyle getirilen çeşitli ırk, yaş, cinsiyette sahipli 2 6 kedi, 27 adet köpek çalışma materyalini oluşturdu. Olguların tanısı klinik, radyolojik bakı, postural re aksiyon ve ilgili bölgesel nörolojik sendromların değerlendi rilmesiyle sağlandı. Bilateral parezi/paralizle seyreden lez- yonlarmın ayrımında üst/alt motor nöron lezyonlara ilişkin belirtiler gözönüne alındı. Gerektiğinde elektrodiagnostik uy-73 gulamalara başvuruldu. Mono/bilateral 1. ve 2. derece parezi/paraliz tanısı konulan; travmatik, metabolik, iatrojenik kökenli olduğu düşünülen olgularda çeşitli hidroterapi, ultrason, egzersiz, elektrodiagnoz, elektrostimülasyon, rehabilitasyon, TENS (Transcutan Electric Nerve Stimulation) gibi fizyoterapi yöntemleri uygulandx. İatrojenik kökenli monoparetik/paralitik lezyonlarxn hatalı kasiçi enjeksiyonlar sonrası ortaya çıktığı belirlen miştir. Bu nedenle köpeklerde kasiçi enjeksiyonlarda en uygun bölgenin m. quadriceps gurubu olduğu belirlenmiştir. Günümüzde akademik ve klinik platformda yadsınamaz öl çüde teori/uygulama alanı elde etmiş fizyoterapi yöntemlerin den bazılarının bu çalışma ile özellikle ülkemizde kısıtlı olanaklara sahip serbest veteriner hekimler tarafından rahat lıkla benimsenebilir nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
74 9. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) Various physicaltherapy/electrostimulation methods and devices were discussed for the first time in veterinary field/Turkey in paretic/paralytic lesions of the dogs and cats. Clinical, radiological, electrodiagnostic checks and postural reactions/reflex tests were performed in order to determine the neurologic syndrome of 26 cats and 27 dogs which were referral to the University of Ankara/Faculty of Veterinary Medicine-Department of Surgery between the years 1991/1994. Hydrotherapy, infrared, ultrasound, exercise, rehabi litation, electrostimulation, TENS (Trans cut an Electric Nerve Stimulation), ultraviolet were applied in traumatic/iatroge-75 nic/metabolic origined neuropathies.